arama

Dr.Clauders Tavuk ve Ciğerli Hairball Tüy Yumağı Önleyici Kedi Konservesi

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Dr.Clauders Tavuk ve Ciğerli Hairball Tüy Yumağı Önleyici Kedi Konservesi

Pek çok insan küçük yaşlarda, bir evcil hayvanı olsun istemiştir. Bu istekleri ebeveynler tarafından genellikle evde hayvan beslenmez her yer tür olur sağlığımız için hayvan tüyü yutmak iyi değildir gibi sebeplerle reddedilir. Evinde çocukken hayvan sahibi olmak isteyip olamadığı için içinde ukte kalan insanlar, daha sonra kedi ya da köpek edinmektedirler. Bakımları için zaman ayrılması gereken bu hayvanların sağlıkları da sizin elinizde olacaktır. Aynı evde yaşadığınız bir evcil hayvana sahipseniz, sizin sağlığınızın da hayvanınızın sağlıklı olmasına bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Evcil hayvanınızı bebekken aldıysanız, bir veteriner hekimin tüm kontrollerini yapması gerekmektedir. Hayvanlar için hayati derecede önem taşıyan mama seçimini doğru şekilde yapmalısınız. Bebekliğinden itibaren sizinle olacak yavru kedi veya köpeklerin yaklaşık 1 sene boyunca, düzenli aralıklarla iç ve dış parazit aşılarını olmaları gerekmektedir. Aksi halde, dışarıdan parazit kapmaya oldukça müsait olan dostunuzun vücudu da kendi kendine iç parazit üretecektir. Bu halde ise, tüy dökümünde sizin sağlığınız bozulacaktır. Kedi ya da köpeklerin tüy dökme dönemleri geldiğinde, evinizin her tarafında kedi tüylerinin bulunduğunu fark edeceksiniz. Bu tüylerin dökülmemesi için ne cerrahi bir müdahale ne de ilaçla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kıyafetlerinizin üzeri tüylerle kaplanmaya başlamışsa, kediniz tüy döküyor demektir. Eğer kıyafetlerinizin deseni ve rengi kedinizin tüylerinden görünmeyecek durumda ise, kediniz aşırı tüy döküyor demektir.

Kedinizin tüy dökmesini tamamen yok edecek bir yol bulunmamakla birlikte, kedinizin arada bir yediği yaş mamasını değiştirmeniz tüy dökmeyi azaltacaktır. Dr.Clauders Tavuk ve Ciğerli Hairball Tüy Yumağı Önleyici Kedi Konservesi kedinizin aşırı tüy dökme sorununu azaltacaktır. Sizin sağlığınız için de önemli bir adım olan yaş mama değişikliğini bir an önce gerçekleştirmelisiniz. Piyasada daha çok satın alınması için gerçek olmayan bilgilerle tüketiciyi aldatarak yapılan mama reklamlarına itibar etmemelisiniz. Bunun yerine kalitesi ve güvenilirliği kanıtlamış olan yaş ve kuru mamalar tercih etmelisiniz. Beslenme alışkanlıkları tıpkı insanlarda olduğu gibi, hayvanlarda da hayati önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıkları değişen kedi ya da köpeğinizin çok daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Bu değişimi bir hafta içerisinde fark edeceksiniz.

Dr.Clauders Tavuk ve Ciğerli Hairball Tüy Yumağı Önleyici Kedi Konservesi

Tüy dökme sorunu için ise, yine en fazla bir hafta içerisinde kedinizin dökülen tüylerinin azaldığını göreceksiniz. Bu yaş mama sayesinde sizin de sağlığınız daha iyi durumda olacak. He ne kadar kedi tüyü yutulması halinde hemen kist oluşumu görülmese de, kedi tüylerinin ciğerlere gitmesi halinde olumsuzluklarla karşılaşmanız oldukça muhtemel. Bunlardan kaçınmak için şimdiden önleminizi alın. Kedilerin dökülen tüylerinin kedi sağlığı açısından da olumsuz yanları vardır. Kediler kendi temizliklerini kendileri yaparlar. Günlerinin oldukça büyük bir kısmını yalanarak temizlenmek için ayırırlar. Yalandıklarında dillerinin değişik dokusu sayesinde, kopması çok kolay olan tüylerini de ağızlarına alıp yutarlar. Tüy dökmeleri ne kadar fazlaysa, o kadar fazla tüy yutmuş olacaklardır. Bir süre sonra midelerinde bir tüy yumağı oluşacaktır. Çünkü, sindirim sistemleri kendi tüylerini sindirmeyi başaramaz. Bu nedenle, yuttukları tüylerin yumak haline gelmesinin ardından bunu kusarak atmaları gerekir. Tüy dökme miktarına göre değişecek olan kusmaları, değişik aralıklarla gözlemleyebilirsiniz. Kustuklarında bir tüy yumağı olduğunu göreceksiniz. Eğer kustuklarında, temizlenmezse bir süre sonra geri yiyeceklerdir. Belli dönemlerde, kusma normal olsa da her gün kusan bir kedinin sağlığının iyi olmadığı söylenebilir. Bu durumda mamasında değişiklik yapmadan önce mutlaka bir veteriner hekime danışılmalıdır. Önce tedavi edilen kedi ardından uygun mamayla beslenebilir.