arama

Kedi Maması Kahramanmaraş

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Kahramanmaraş

 Kahramanmaraş eski ismiyle ve halk dilinde söylenilen ismiyle Maraş ülkemizde bir il konumundadır. İçerdiği nüfusuyla Türkiye’de ki en kalabalık il 20 ilinin arasına girmeyi başarmıştır. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan ilde Üniversite kurulmasının ardından öğrenci akınına uğramış bir ildir. 5 Nisan 1925 yılında Maraş’a İstiklal Madalyası verilmiştir. Türkiye tarihinde İstiklal madalyası alan ilk şehir konumundadır. İsmine Kahraman eklenmesi 7 Şubat 1973 yılında olmuştur ve o zamandan günümüze Kahramanmaraş olarak devam etmektedir. Ünlü şairler Maraş için şiirler yazmış, Evliya Çelebi ünlü Seyahatname adlı eserinde Maraş’tan bahsetmiştir. Maraş’ta çeşitli oğuz boylarından olan yaklaşık olarak 24 tane oğuz boyu mevcuttur.

 

Dövme dondurmasıyla ünlü olan şehirde bu dondurma dış ülkelere ithal edilmektedir. Japonya, ABD, Avustralya gibi birçok ülke bu dondurmadan ülkelerinde tanıtım yapmaktadır. Birçok dondurmacımız yabancı ülkelere gidip orada çalışmakta ve dondurmayı tanıtmaktadır. Kahramanmaraş 2012 yılında Büyükşehir statüsüne girmeyi başarmıştır. Bunun yanında şehirde bulunan barajlar sayesinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının tam olarak %14 lük kısmını tek başına karşılayabilmektedir.

 

Kahramanmaraş’ta kurulan Sokak hayvanları Rehabilitasyon ve bakım merkezleri mevcuttur. Bu merkezler hayvan sağlığına önem vermesi ve yardımcı olması dışında Kedi Maması da vermektedir . Kahramanmaraş’ta çok fazla duyarlı olunan bu konu kediler çok önem verildiğinin göstergesidir. Kedi maması Kahramanmaraş için bir marka haline geldi diyebiliriz. Kedilerin sağlıklı beslenmesi için vitamin oranlarının yüksek olduğu kuru mamaların yanında yaş mama da kedilere verilmektedir. Kedilerin aktivite durumlarına hareketliliklerine göre değişiklik gösteren günlük tüketilmesi gereken miktarlar kedi mamalarının paketleri üzerinde yazmaktadır. Ayrıca Sokakta yaşayan hayvanlar için iklim koşulları çok zor olmaktadır genellikle karasal iklime sahip olan bu şehir akşamları ve kış aylarını da sert geçirmektedir. Bu nedenle kapıların önlerine konulacak bir kap kuru kedi maması ve bir kap temiz taze içme suyu onların karınlarını doyuracak, su ihtiyaçlarını karşılayacak ve soğuktan donmalarını, açlıktan ölmelerini engelleyecektir.

 

 

 

 

 

Evcil hayvan sahiplerinin ikilemde kaldığı tek konu kedilerine hangi mamadan yedirmeleri gerektiğini bilmemesinden kaynaklanan mama sorunudur. Kediler damak tadlarına oldukça düşkün lezzetli yemekleri tercih eden hayvanlardır. Bu nedenle onlara protein oranları yüksek olan besleyici Kedi mamaları yedirmelisiniz. Kedinizin büyüklüğüne kaç yaşında olduğuna göre mama tüketim miktarı şu şekildedir: Ortalama olarak 3-4 kg bir kedinin günde 2 öğüne bölmek şarkıyla 200 gram mama tüketimi onun günlük gerekli enerji ihtiyacını karşılamada yeterli olacaktır. Kedi bakımı oldukça kolay olan bir iştir. Sizin sadece kediye öğretmeniz gereken kum kabını nasıl kullanması gerektiğidir. Kahramanmaraş’ta bulunan kedi sahipleri bu konuda gerekli önlemleri almışlardır. Ayrıca kullandıkları mentollü kedi kumları ile kediniz Tuvaletini yaptığında oluşacak pis kokuları da örtbas edecek türdedir.

Kedi Maması Kahramanmaraş

Unutmamanız gereken bir diğer husus ise kedilerin de bir psikolojisi vardır. Bu nedenle kedinizin düşünme tarzı gibi düşünmelisiniz. Onunla empati kurup onun neden böyle davrandığını anlamaya çalışmalısınız. Bu şekilde ona daha yakın ve bir dost gibi olabilirsiniz. Oyun zamanlarında onlarla ilgilenmelisiniz. Bu oyun zamanları onun gelişimi için çok önemli bir yeri kaplayacaktır. Kedilerin eğitimi biraz daha zor olsa da onunla empati kurarak ve oyun oynayıp birlikte vakit geçirerek bunu başarabilirsiniz.