arama

Kedi Maması Karaman

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Karaman

 İç Anadolu Bölgesinde bulunan Karaman Türkiye’de önemli bir ticaret, Sanat ve Kültür merkezidir. Çok küçük bir il olmasına ve nüfusunun da az olmasına karşın çok duyarlı bir Belediyeye sahiptir. 2015 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre Karaman’da yaklaşık olarak 185 bin kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Hayvan haklarını koruma ve kollama konusunda çok önemli yere sahiptir. Kedi Maması Karaman’da çok önemli bir yere sahiptir. Belediyenin kediler vermiş olduğu mamalar oldukça besleyici bir niteliğe sahiptir. Parklara, bahçelere ortak kullanım alanlarına koyulan mama kapları iler kedilere mamalar belediye görevlileri tarafından dağıtılmaktadır. Kuru mama olarak dağıtılan mamaların yanında taze ve temiz su koymayı ihmal etmemişlerdir.

 

Kedi Maması Karaman’da sadece belediye tarafından dağıtılmamaktadır. Halk, esnaflar da kapılarının önüne su ve mama koymayı ihmal etmemektedir. Ayrıca pet shoplarda bulunan tek kullanımlık küçük paketlerde bulunan kedi kuru mamaları hem çok ucuzdur. Hem de çok kullanışlıdır. Bu mamaları bazı marketlerde dahi bulabilmek mümkündür. Çoğu Karaman yerlisi bu şekilde kedileri sağlıklı olan bu besin depolarıyla beslemektedir. Karaman İç Anadolu bölgesinde olduğu için oldukça ser bir iklim olan Karasal İklim coğrafyasının tüm özelliklerini taşımaktadır. Yazları çok sıcak ve çok kurak olan bu şehirde sokak hayvanlarının ihtiyaç duyduğu su miktarı hayvan severler ve barınak görevlileri tarafından karşılanmaktadır. Kışları is soğuk ve genellikle kar yağışlı olan bu şehir de hayvanların soğukta aç kalmaması ve ve donmamaları için yüksek bir çaba gösterilmektedir. İlin batı ve güneyin de bulunan Toros dağları da bu soğuk iklimi desteklemekte böylelikle şehir daha soğuk bir hale gelmektedir . Ama Karaman’da Kedi Mamaları yaş mama olma niteliğine sahiptir. Böyle olunca da kedilerin hem su hem de besin ihtiyaçları aynı anda karşılanmaktadır.

 

500 hayvan kapasiteli olan barınak 2012 yılında Karaman’da açılmıştır. Çok kapsamlı ve donanımlı veterinerler tarafından da çokça desteklenmektedir. Karaman Valisinin açılışta yaptığı konuşmada insanların bir hevesle aldığı hayvanlara gerekli ilgiyi gösteremeyip sonra sokağa atmalarından bahsetmiştir. Orada görevli olan veteriner Arif Kirişçi ise Barınağın yarısının şimdiden dolduğunu söylemektedir. Karaman Belediyesinde Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünde görev yapan veteriner Arif Kirişçi barınakta bulunan köpeklerin kuzu etli köpek mamasıyla beslenmelirinin yanında kediler içinde besin değerleri yüksek mamalar vermeye özen gösterdiklerini söylemişlerdir. Kedi Maması Karaman’ın üzerine yapışmış bir marka haline gelse de yine de mamanın yanında su da koymak oldukça önemli bir hal almaktadır.

Kedi Maması Karaman

Karaman Belediyesine bağlı olan bu barınakta hayvanların aşılarının düzenli olarak yapılmasına özen gösterilmelidir. Ve barınağa gelen tüm hayvanların kısırlaştırılması onlar için daha iyi olacağını söyleyen Barınak Müdürü amaçlarının sadece hayvanların sağlıklı kalması konusunda olacağı açıklamıştır. Günlük olarak çok fazla Karaman halkının da ziyaret ettiği bu barınak hayvan severler için köpek, kedi veya diğer evcil hayvanlara sahip olma imkanı tanımaktadır . Bu barınak Karamanın Urgan mahallesinde inşa edilmiştir ve hayvan severlerin buraya mama bağışladıkları bile görülmüştür. Kedi Maması Karaman bir kısım halk tarafından da karşılanmasının yanında köpek maması da unutulmamıştır. Barınak açılışında Vali Süleyman Kahraman tarafından yavru köpekler tek tek sevilmiştir. Nüfusunun çok düşük olmasına karşın hayvan severlerin bu denli çok olduğu Karaman’da evcil hayvan sahibi olmak isteyen halkı barınağa davet eden barınak müdürünün yaşadığı sevinç gözlerden kaçmamıştır.