arama

Kedi Maması Kars

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Kars

Ailemizden bir parça olan bizim sadık dostlarımız kediler. Kalabalıklaşan şehirlerde hayvan beslemek zor gibi görünse de bunun tam tersini düşünmek daha doğru olacaktır, aslında onlar bizim yalnızlığımıza ortak olan bizi koşulsuz seven canlılardır. İnsanları günlük hayatın streslerinden uzaklaştırır aslında kediler. Biz de onlara gereken değeri vermeliyiz her zaman. Onların da bir canı olduğunu unutmamalıyız hiçbir zaman. Bu yüzden onların sağlıklı beslenmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Tıpkı kendimize özen gösterdiğimiz gibi onlara da gereken ilgiyi göstermeli ve uygun koşulları için elimizden geleni yapmalıyız. Bulunduğumuz koşullar bizim içinde sevimli dostlarımız içinde önemlidir. Bulunduğumuz şehri, kendimizi nasıl koruyorsak hayvanları da öyle korumalıyız ve bu bilinci yerleştirmeliyiz.

 

Kars, Türkiye’nin Kuzeydoğu kesiminde yer alan ve her yanı tarih kokan bir şehirdir. Türkiye’nin en yüksek il merkezlerinden biri olan Kars, birçok köyle birlikte nüfusu yüz bini aşan şehirlerdendir. Üç yüz seksene yakın köyü bulunan bu harika yer bünyesinde bir çok kültür farklılıklarını ve zenginliklerini barındırmaktadır. Bu kadar farklılık ve zenginlikleri hele de bir çok köyü düşündüğümüzde hayvanların kırsal yerlerdeki önemini yabana atmamak gerekir. Şehir anlamında özellikle de apartman yaşantılarını hesaba kattığımızda bakımı en kolay olan hayvanlardan kedileri de aklımıza getirmek gerekir.

Onlar için elimizden geleni yapmalı ve uygun koşulları oluşturmalıyız. Bahsetmekle bitirilemeyecek harika şehrimizin diğer güzel yönlerine bakacak olursak Kars’ın 2023 yılı Turizm ve Strateji Eylem Planı kapsamına alınan yerlerden biri olduğunu bilmeliyiz. Kars, kendisini tanıdıkça hayran olduğumuz farklı bir şehirdir. Tarihi dokularını tanıyıp içimize çektikçe o güzelliklerin değerini bilmemek büyük riyakarlık olurdu. Ayrıca Kars birçok medeniyete de tanık olmuştur ve arkeolojik çalışmalar dikkate alındığında Yontma Taş Devri’ne kadar tarihini uzandığını görebiliriz. Kars şehrinin topraklarının büyük bir kısmı yaylalardan oluşmaktadır. Daha çok yayla ve bozkırlardan söz edebiliriz. Bu bağlamda şunu diyebiliriz ki Kars daha çok tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Kars’ın %35’i tarım arazisidir. Başlıca hububat yani buğday ve arpa üretiminden bahsedebiliriz ve bunun haricinde yem bitkileri ve endüstri bitkileri yetiştirilmektedir. Görüldüğü üzere tarım ve hayvancılık önemlidir. Hayvancılığın önemli olduğunu Kars’taki %40’a yakın arazinin çayır ve meralardan oluşmasından anlayabiliriz. Kedilerin mama için en ideal Kedi maması KARS olarak bilinmektedir.

 

Kedilerin yaşamını en iyi şekilde devam ettirebilmesi için bakıcısı olan insanlar olarak üstümüze düşen görev kedilerin her zaman rahat ettirme ve onları gereğinden fazla ilgi göstererek kedimizi rahat ettirmemiz gerekir.

Kedi Maması Kars

Kedilerin doğuda soğuk iklim de olması oraya ayak uydurması sizin vereceğiniz mamalarında burada soğuk havalar olduğu için sıcak mamalar vererek kedilerin sıcak mama yemesi sağlanabilir. Her zaman kedilerin mamasının en iyi olmasına özen gösterilmeli ve iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Veterinere gidip hangi mamanın kedinize iyi bir tat vereceğine dair size bilgi verebilir. o sebepten dolayı eğer soğuk havalar da nasıl bir mama türü vereceğinizi bilmediğiniz takdirde kedinizi veterinere götürerek size doğru bilgiyi verebilir. Ayrıca kedinize gereken sağlık önceliğini de göstermeniz gerekir.

Gerektiği zamanlar da aşılarını olarak dış mikroplarından uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Kedilerin size bağımlı olması için onunla zaman geçirmeniz ve sürekli oyun oynamanız gerecektir. Asla kedilerinize bağırmayınız ve ona eğitim vererek nasıl davranması gerektiğini öğretebilirsiniz. Sizin vereceğiniz eğitim ile kediniz daha başarılı bir adım atmış olacaktır ve kendisine güveni gelecektir. Mamaların beslenmesin de gereken besini gelişmesine katkıda bulunacak vitaminleri içerisin de barındırması gerekir o yüzden dolayı iyi bir araştırma sizi bu konudan kurtarabilir.