arama

Kedi Maması Kastamonu

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Kastamonu

Doğaları gereği yemeklerde seçici davranan kediler bildiğimiz üzere etoburlardır. Konu onların beslenmesine gelince onları memnun etmek çok zor olabilir. Yemeklerinin yanında da mutlaka temiz su isterler. Kötü kokan ve sıcaklığı istedikleri gibi olmayan kedi mamalarını genelde yemeyi reddederler. Kedi MamasıKastamonu şehrinde onlar için en uygun mamayı seçmek istiyorsak kedi mamalarında olmazsa olmaz dediğimiz bazı temel besin öğeleri var. Bunlar: protein, a ve d vitamini, temel yağ asitleri, karbonhidratlar ve taurindir. Kedi MamasıKastamonu kedileri için bazı dikkat etmemiz gereken hususlara değinelim

 

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı ?

 

Öncelikle farklı yaş grupları için farklı mamalar olmaktadır. Eğer yavru bir kediniz varsa onu her şeyi yemeye alıştırmanız lazımdır. Çünkü kediler yavruluk dönemlerinde zevkleri tam oturmamıştır ve uysaldır. Bu nedenle kedinizin beslenme alışkanlıklarını kedinin genç yaşından itibaren belirlemeye başlamalısınız. Yavru kediler yoğurt, süt ve peynir gibi süt ve süt ürünlerine bayılırlar ve bu durumda onların kas kütle gelişimi için çok önemlidir. Kedi yavruları için en önemli olan besin elbette ki süttür. Bu nedenle küçük dostunuza günde bir kase süt verebilirsiniz. Yağsız süt seçmeli ve içine süt tozu katmalısınız zira normal bizim kullandığımız inek sütleri kedide ishale yol açabilir. Kedileri sütten kesme dönemi çok sıkıntılar yaratabilmektedir. Açıkçası kediler süt konusunda ısrarcı davranırlar ve onun dışındaki besinleri genelde reddederler. Kedinizi sütten kesme sürecinde yapmanız gereken dengeli ve çeşit içeren ürünlere yönelmenizdir.

 

Ayrıca kediye verilecek olan yemeğin sıcaklığı çok önemlidir. Ne buz gibi soğuk olmalı ne de kaynar derece sıcak olmalıdır. Mamanın yanına her zaman su koymayı unutmayın. Konserve mamalar sık başvurulan kedi mama çeşitlerinden biridir. Bozulma riskleri daha fazla olduğu için aldığınız mamayı kısa sürede tüketmeli ve mamanın üretim ve son kullanma tarihlerine bakmalısınız. Kuru mama tercih edecekseniz kedinizin yaşını ve kilosunu göz önünde bulundurmanız ve ona göre tercih yapmanız daha iyi olur. Çünkü kedinizin yaşı ve kilosu onun günlük alması gereken besin değerlerini de belirlemiş olur. Kuru mamalar kedilerin diş sağlığını korur ve diş taşının oluşumunu engeller.

 

 

            Kedi Maması Kastamonu kedinizi asla aşırı yemesi için zorlamayın. Kediler zaten ne kadar ne miktarda yemeleri gerektiğini bilen hayvanlardır. Bir mama 24 saat boyunca yenmemiş ise onu kedinizin önüne koymayınız. Kedinizin yaş, ırk, sağlık durumu ve fizyolojik özelliklerine göre mama seçimi yapmanız kadar mamayı kedinizin sevmesi ve istemesi de önemlidir. Eğer yetişkin veya yaşlı bir kediniz varsa onlar böbrek hastalıklarına daha fazla meyilli olurlar ve fosforun aşırı tüketilmesi böbreklerin zarar görmesine sebep olur. Bu durumda kedinize seçeceğiniz mamanın fosfor oranının yüksek olmamasına dikkat göstermeniz gerekmektedir. Besinsel problemleri, sindirimsel problemleri, cilt rahatsızlıkları ve tüy ve deri duyarlılıkları olan kediler için özel diyet mamalar seçilmelidir. Kediler proteine çok fazla ihtiyaç duyarlar özellikle de taurin adlı proteine.

Kedi Maması Kastamonu

Bu proteinin yeterli seviyede alınmaması durumunda kedinin sağlığı bozulabilir. Kalp ve göz sağlıkları için taurin adlı proteini almamaları çok zarar vericidir ve almazlarsa hastalanırlar. Bu nedenle kedinizin mama seçiminde de dikkat etmeniz gereken başka bir elzem özellik ise taurin proteini olmalı. Profesyonel mamalar genelde ülkemize yurt dışından ithal edildiği için fiyatları çok pahalıdır fakat kaliteli içerikleri sayesinde kedinize sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli oluşturursunuz. Ucuz mamalara yönelmeyin ve tabii ki kedinize dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edindirecek olan profesyonel mamaları kullanın.