arama

Kedi Maması Kırıkkale

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Kırıkkale

Evcil hayvan beslemek birçok insanın yaşam tarzı haline gelmiştir. Hepimiz, beslediği hayvanı ailesinin bir ferdi gibi gören insanları görmüşüzdür. Hayvan sevgisi insanlarda çocukluk dönemlerinde başlayan bir olgudur. Çocuklar genellikle yavru hayvanları sevmekten çok hoşlanır ve birçok yetişkin insandan daha sıcak yaklaşırlar. Özellikle sokakta buldukları yavru kedileri sahiplenmek isteyen birçok çocuk görmüş hatta biz bile aynı duyguları yaşamışızdır. Evcil hayvanlar arasında birçok cins var ancak liste başı tartışmasız kedilerdedir.

 

Kediler insanlara en yakın en sadık hayvanlardandır. Kedi beslemeyi hayat felsefesi haline getiren insanlar birden fazla kedi besleyerek onları ailesinin bir ferdi ahaline getirmişlerdir. Ancak kedi beslemenin güzel olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bazı noktaları bulunmaktadır. Bir kedi ile ona gösterdiğiniz ilgi alaka sayesinde ve bakımı için gösterdiğiniz özveri sayesinde uzun yıllar birliktelik sağlayabilirsiniz. Kedi bakımı için bazı ipuçları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına değinelim. Eğer gündüz evde herkes çalışıyor ya da okula gidiyorsa ve kimse kalmıyorsa, tek kedi beslemektense 2 kedi beslemek daha iyi olacaktır.

 

Bu sayede minik dostunuz yalnız kalmaz ve daha mutlu bir hayat geçirir. Kedinizin dökülen tüylerini toplamak sıkıntı olabilir ancak hafif ıslatılmış bulaşık eldiveni ile kolayca toplayabilirsiniz. Kediniz ile oynamak ya da onu taramak için her gün belirli bir zamanınızı ona ayırın. Kedilerin tatlıya karşı tat alma duyusu bulunmamaktadır, hoşuna gider diye düşünüp tatlı vermeye çalışmayın. Kedinizde ısırma alışkanlığı başladığını görürseniz dişlerini kaşımak için yapıyor olabilir. Ona bu durumdan vazgeçmesi için bazı oyuncaklar alabilirisiniz. Kediler insanlardan 6 kat daha az aydınlığa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple onların bulunduğu yerleri fazla aydınlatmaktan kaçının. Köprücük kemikleri olmadığından kediler başlarının sığdığı her yerden geçebilirler.

 

Yavru kediler, bazı büyüme hormonları sadece uyurken salgılandığı için günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Sağlıklı bir kedi ortalama 20 sene yaşar ancak bu süre bir insan ömrüne göre 96 yıla eşittir. Kedilerde burun izi, insanların parmak izi gibidir. Hepsinde bu iz farklıdır. Kedilerin süt dişleri bulunmamaktadır. Bir kedi çıktığı ağaçtan baş aşağı inemez. Tırnakları arkaya doğru uzadığı için ağaçtan arka arkaya inerler. Kedinizin yiyecek menüsüne arada sırada yaş mama, ciğer ya da balık da eklemeniz gerekir. Kediler gün içerisinde çoğunlukla uyurlar, uyku dışında geriye kalan vakitlerinin ise büyük bir çoğunluğunu kendilerini temizlemek için harcarlar. Kediler bu açıdan en temiz hayvanlardandır.

Kedi bakımının en önemli noktalarından birisi de beslenmesidir. Bir kedinin ne yediği kadar ne kadar zamanda bir yediği de önemlidir. Kedinizin beslenme saatini bir düzen içerisinde ayarlamalı, günlük vereceğiniz besin miktarını bir veteriner hekim yardımı ile ayarlamalı ve yiyecekleri mamaları özenle seçmelisiniz. Yiyeceği yemek kabı ve bir kap temiz suyu onu kolay ulaşabileceği bir yerde bulundurmanız gerekmektedir. Her öğün aynı yiyeceği vermektense ara sıra farklı besinleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Mama seçiminde kedinizin yaşına, o anki sağlık durumuna ve kilosuna göre seçim yapmalısınız.

Kedi Maması Kırıkkale

            Kedi Maması Kırıkkale‘de de üretilmeye başlandı. 2014 yılında Türkiye’de bir ilk gerçekleşti ve genelde yurt dışından satın alınmakta olan yani ithal edilen kedi maması konserveleri artık Kırıkkale’de Organize Sanayi Bölgesi içerisinde üretilmeye başlandı. Firma ülke pazarından ziyade ihracat da yapmak amacında. Kırıkkale’de kedi besliyorsanız onun ihtiyacı olacak mama ve diğer ürünleri alabileceğiniz bazı pet shoplar bulunmakta. Bunlardan 2 tanesi Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan Kızılkanat İş Merkezinde. Bunların dışında Zafer Caddesi Baştaş İş Hanı’nda ve Hürriyet Caddesi üzerinde de bir pet shop bulunmaktadır.