arama

Kedi Maması Küçükçekmece

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Küçükçekmece

 Lokal konum olarak İstanbul’un orta yerlerinde bulunan Küçükçekmece’ye ulaşım hem Anadolu hem Avrupa yakasından oldukça kolaydır. Eğer Avrupa yakasında iseniz neredeyse her noktadan otobüs ve metrobüsle Küçükçekmece’ye ulaşabilirsiniz. Ama eğer Asya yakasında iseniz birkaç vesayet kullanmanız gerek. İstanbul’un diğer ucunda iseniz, mesela Gebze diyelim. Gebze-Harem dolmuşuyla Kartal’a kadar gelip, Kartal Metro’dan Kadıköy’e kadar gidip, oradan da feribotla Beşiktaş’a geçebilir ve oradan otobüsle Küçükçekmece’ye gidebilirsiniz. Tabii ki bu yol pek tercih edilen bir yol değildir. Bu daha çok ”Hazır bu kadar yol gidiyorum, bari İstanbul’u da gezeyim, çevreyi göreyim.” diyen birisinin seçeceği bir yoldur. Tabii ki buna alternatif olarak başka yollarda mevcuttur. Örneğin; Gebze-Harem dolmuşuyla Uzunçayır’da inebilir ardından, orada bulunan metrobüs durağından metrobüse binebilirsiniz. Metrobüsle Zincirlikuyu’ya kadar gelip oradan aktarma yapabilir ve yine metrobüsle doğrudan Küçükçekmece’ye gidebilirsiniz.

 

Kedi Maması Küçükçekmece sizlere kedilerinizi ”mutlu” bir kedi yapmanın yolunu açacak. Hepimiz biliyoruz ki mutlu bir kedinin sahibinin sosyal yaşamına olan katkısı tartışılmazdır. Kedinizin yaşına ve fiziki durumuna göre onu besleyeceğiniz mamalar tür ve fonksiyon olarak farklılıklar göstereceklerdir. Fakat bu konuya girmeden önce size biraz kedi bakımıyla ilgili bilgi vermek istiyorum.

 

KEDİ BAKIMI (0-1 YAŞ ARALIĞI)

 

Kediler zaman zaman enerjik, çoğu zaman miskin, bazen kanaatkar, çoğu zamansa lükse düşkün hayvanlardır. 1 yaşlarına kadar çok dikkatli bakılmaları gerekir. Çünkü zayıf metabolizmaları yüzünden sürekli hastalanabilir, hatta ve hatta ölebilirler. Bir sokak hayvanı sahiplendiğinizi ve kedi bakımı hakkında hiçbir şey bilmediğinizi varsayarak anlatmaya başlıyorum.

 

Yavru kediler, psikolojik olarak sizinle ilgili sürekli bir kimlik karmaşası problemi çekeceklerdir. Kedinizle yavruyken kuracağınız iletişim onun ileriki yaşamında size karşı olan sevgisini ve tutumunu etkileyecek. Bu yüzden ona karşı her zaman yumuşak tonla konuşmalı, onu sevdiğinizi mümkün olduğunca ona göstermelisiniz. Unutmayın, sevgi bir hayvana vermiş olduğunuz en değerli hediyedir. Çünkü sahiplenmiş olduğunuz hayvanın tek yaptığı doğasına uygun bir şekilde yaşamaktır.

Bunun dışında en iyi tanıdığı ve en çok sevdiği kişi siz olmuşsunuzdur ve bu durumda sizin ona gösterdiğiniz sevgi, onun zihninde ”Ben tam bir hayat yaşıyorum.” şeklinde canlanıp onu mutlu edecektir. Yaşamdan tüm beklentisini karşılamış olacaktır. Bu durumda onu az önce bahsettiğimiz ”mutlu” kedi konumuna getirecektir.

 

Kedinin yavruluk döneminde kediden çok sizin psikolojik durumunuz önemlidir. Kedi sizden korkup kaçacak, biraz önce mırlarken, biraz sonra sanki onu öldürmek istiyormuşçasına sizden saklanacak ve mama kabını, suyunu devirip kumunu dışarıya taşıracaktır. Bu durumda tüm bunları kişisel algılamayıp, profesyonel davranmanız gerekmektedir. Kedinizin sizinle hiçbir problemi yoktur. Başta söylediğimiz gibi kediniz, sizinle ilgili bir kimlik kargaşası çekmektedir ve bunu anlayışla karşılayıp ona sevgi göstermeniz ve bakımını eksiksiz yapmanız, buzları çabucak eritecektir.

 

Ona pelüş yastık, yorgan alıp yatak yapabilirsiniz. Kediler gömülerek uyumayı sevdiklerinden bu tarz şeylere bayılırlar. Bu onların miskin yanının ortaya çıkma halleridir. Tırmanma tahtası alarak tırnaklarını törpülemesini sağlayabilirsiniz. Bu durum kedinin vücudunuzda bırakacağı çizik sayısını maksimum seviyede azaltacaktır. Aşı konusunda ise; kedinizi ilk 3 ay aşı yaptırmamanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Çünkü kedinizin bünyesi ancak o zaman oluşmayı bırakıp gelişmeye başlamaktadır. Aşı zamanı geldiğinde veterineriniz size gerekli bilgiyi sunacaktır.

 

KEDİ MAMASI

 

Piyasada onlarca marka varken doğrusunu seçmek tabii ki zor olacak. Kimi zaman kaliteli, kimi zaman bütçenize uygun mamalar arayacaksınız. Bu konuda önden bir araştırma yapabilir ya da satıcınızdan bilgi isteyebilirsiniz. 0-1 yaş grubu kediler, yemeklerini daha çok yaş mama olarak yemeli ve mutlaka en az iki günde bir sütle beslenmelidirler. Belirli bir süre yaş mama, kuru mama karışımından sonra kediniz olgunlaştığında onu, tavuklu ve çeşitli et türevleri olan mamalar veya bisküvilerle besleyebilirsiniz. Kediler büyüdükçe yemek seçmeleri aynı doğrultuda azalır.

Kedi Maması Küçükçekmece

Piyasayı ele geçirmiş iki marka olan Whiskas ve Royal Canin markaları kediler için tam bir ziyafet içerir. Royal Canin kedilerin beslenmesini ve büyümesini sağlayan sağlıklı bir mama, Whiskas ise damak tatlarını tatmin eden bir fastfood gibidir. Kedinizi kendi uygun gördüğünüz aralıklarla, bu mamalarla besleyebilir ya da satıcınızdan tavsiye alabilirsiniz. Ayrıca kedinize kendi karışımlarınızı da sunabilirsiniz.

Yaş mamaya ufak ekmekler doğrayabilir ya da kuru mamaya peynir (tercihen ezine peyniri) serpip sunabilirsiniz. Bu mamaların içinde kedinizin metabolizmasını güçlendirecek maddeler bulunmaktadır. Bu durumda kedinizin hasta olma olasılığı azalır ve huzurlu bir şekilde yaşamına devam eder.