arama

Kedi Maması Pendik

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Pendik

Kediler rahatlarına düşkün, miskin ve duygusal hayvanlardır. Yaptıkları tek iş yaşamak ve ekstra olarak sizi sevmektir. Bu sevginin oluşmasında tabii ki sizin ”sahip” adı altında, kedinin zihninde bir figür olmanızın dışında da faktörler vardır. Mesela kedi bakımı ve beslenme.

 

Kedinizi stresten uzak ve ”mutlu” bir kedi haline getirmek, hayatınızın her noktasında size artı sağlayacaktır. Sizlere öncelikle biraz kedi bakımı hakkında bilgi vermek istiyorum.

 

Eğer kediniz yavru ise (0-2 aylık) ve doğal şartlardan dolayı bir şekilde sizin hayatınıza dahil olup, size bir arkadaş bir evlat olmuşsa dikkat etmeniz gereken en önemli husus onun temizliği ve vücut ısısının makul derecelerde olmasını sağlamaktır. Bu durumda yapmanız gereken ilk iş ona uygun bir yatak hazırlamak olacaktır. Kediler bir yere yatarken gömülmeyi sevdiği için pofuduk şeyler almak onun kalbinde erken taht kurmanızda etkili olabilir. Daha dünyayı anlayamamış yavru kedimiz başlangıçta sizi annesi zannedebilir ya da sizden korkup evdeki aklınıza gelmeyecek köşelere saklanabilir. Bu durumda çok profesyonel davranmanız gerekmektedir. Onun sizi sevmediğini düşünmek veya öfkelenmek, onu saklandığı köşede rahatsız etmek kedinizin sizden daha da uzaklaşmasına sebep olur. Bu durumda yapmanız gereken onu kendi haline bırakmaktır. Muhtemelen kedi iki, üç gün içerisinde eve alışacak ve gözünüzün önünde oyunlar oynamaya, sinekler kovalamaya başlayacaktır.

 

Eğer kediniz 2-12 aylık ise yavaş yavaş kıskançlık krizlerine girmeye başlamış, sizi kimseyle paylaşamaz bir hale gelmeye başlamıştır. Bu dönemde kedinize oyuncaklar almak, kedinizin ruh sağlığıyla ilgili önemli bir artı olacaktır. Çünkü günün büyük bölümünü yalnız geçiren kedimiz, depresyona girip tüy dökmeye başlar ve bu durum evinizde ne kadar halı, mobilya, t-shirt varsa tüy kapmasına ve daha sonrasında tozlanmaya başlamasına sebep olabilir.

 

Kedinizin aşılarını 1 yaşından önce yaptırmanız tavsiye edilmez. Çünkü kedinizin metabolizması 1 yaşında tam olarak oturmuş olur. Bu durumda yapılacak olan aşıların listesi veterinerlerde mevcuttur. Sahiplendiğiniz kedi bir sokak kedisi ise indirimlerden faydalanmanız size ekonomik bir artı olacaktır.

 

Eğer kediniz 1 yaşını doldurmuş ya da daha büyük bir kediyse; aslında pek de bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Kediler akıllı hayvanlardır. Yeterli kedi kumu, su ve yiyecek bıraktığınızda kendilerini aylarca bakabilirler.

 

Yiyecek konusu tabii ki uzun vade de kedi bakımının en önemli kısmıdır. Kedinize yedirdiğiniz şeylerin faydalı ve sağlıklı olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde kedinizde oluşabilecek başlıca parazit gibi hastalıklar başınızı ağrıtabilir.

 

Biraz da kedi mamaları hakkında konuşacak olursak şununla başlamalıyım ki; genel algıya ters olarak bütün mamalar aynı değildir. Yani kediniz için bir mama pilav ise diğer bir mama pirzola veya ıspanak olabilir.

 

Burada tüm markaları tabii ki inceleyemeyiz ama en genel bilgi olarak kedi mamaları hakkında şunu söyleyebiliriz. Konserve kutularda et türevleri ya da karton kutularda bisküvi olarak alabileceğiniz ürünlerdir. Bazı markalar tabii ki her sektörde olduğu gibi burada da öne çıkmıştır. Örneğin; Whiskas ve Royal Canin.

 

Whiskas kedilerin Burger King’i gibidir. Arada ödüllendirmek için verebilirsiniz. Ama hem veteriner hem satıcı hem de kedi besleyenlerin pek çoğunun tavsiyesi Royal Canin’dir. Yaş mamayı da aksatmadan bu döngüde kedinize yiyecek verirseniz mutlu olacak ve sizi de mutlu edecektir. Tabii ki arada deneyler yapabilir, mamanın içine ekmek doğrayabilir, peynirle karıştırabilirsiniz.

Kedi Maması Pendik

Sonuç olarak kedinizin karnı tok ve sırtı pek olması için yukarıdaki talimatları uygulamanız yeterli olacaktır. Kedi MamasıPendik tüm kedi severleri bekler.