arama

Kedi Maması Sultanbeyli

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Sultanbeyli

Çoğu zaman hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan hayvan dostlarımızın sağlıklı beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Onların sağlıklı olması kendi bünyeleri için önem arz ettiği gibi ev ve iş yerlerimizde bakmamızdan dolayı bizler için de son derece önemlidir.

 

2016 yılı itibari ile 300.000 nüfusu aşan ve ülkemizin en büyük semtlerinden biri olan Sultanbeyli’de birçok aile ve hayvansever ev ve iş yerlerinde bu sevimli dostlarla birlikte yaşamaktadır. Bu durum evcil dostlarımızın doğru ve sağlıklı beslenmesi için bir ihtiyaç meydana getirmiştir.

 

            Kedi Maması Sultanbeyli bölgesinde bir çok hayvansever için en çok aranan gıda maddesi haline gelmiştir.Bu yazımızda kedi mamalarının içeriği faydaları doğru kullanımı ve özellikle tüketicinin tercih ettiği markalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

Kedi Mamalarının İçeriği;

 

Kedi mamaları uluslararası sağlık kuruluşları olan AAFCO veya FEDIAF onayı bulundurmak zorundadır. Bu, kedi maması alırken özellikle dikkat etmemiz gereken ilk husustur. Üzerinde bu isimlerin bulunmadığı mamalar kesinlikle tercih edilmemelidir.

 

Kedi mamalarının içeriği ise ambalaj üzerinde dikkatlice okunarak incelenmelidir. Yağ oranı az, protein oranı fazla, tahıl ürünleri ( Mısır, Pirinç) mümkünse hiç içermeyen, eğer içeriğinde mevcutsa oranları çok az olan mamaları tercih etmelisiniz. Kediler özellikle yağlı mamaları daha lezzetli bulmakta ancak bu durum onların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Balıklı mama diye tabir ettiğimiz mama çeşitleri kedilerin tüyleri için özellikle son derece faydalıyken Tavuk içeren mamalar bir çok kedide alerji sorununa yol açmaktadır.

 

İçeriğinde Taurin olan mamalar kedilerin üremesi için son derece faydalıdır.Mama alımlarınızda bu saydığımız kriterlere öncelikle önem vermeniz gerekmektedir. Kedinizin cinsi, yaşı, boy ve kilo oranlarıda mama alırken özellikle satıcınız ile konuşmanız gereken konulardır. Yukarıda verdiğimiz bilgiler tüm kedi dostlarımız için olmazsa olmaz ana kriterlerdir.

 

 

Kedi Mamalarının Çeşitleri

 

Kedi Maması alırken yaş mama yada kuru mama tercih etmeniz gerekmektedir. Piyasada 40 yılı aşkın bir süredir bulunan kuru mamalar kedilerin ömürlerinin sonuna kadar kullanabilecekleri bir mama çeşidir. Kedi dostlarımız için çok önemli olan diş temizliği ve sağlığı için Kuru mama tercih etmemiz gerekmektedir. Kullanımı ve hesaplı oluşu da tabi ki hayvanseverler için tercih sebebi oluşturmaktadır.

 

Veteriner Hekimler Yaş mama kullanmak isteyen hayvanseverlere haftada bir olmak üzere serbestlik tanıyabilmektedir. Bu kedilerin su kaybını dengede tutmak için faydalı olabilir. Ama bir çok veteriner hekimin ilk tercihi doğal yöntem olan Kuru mamadır.

 

Kedi Mamalarında Marka Tercihi nasıl olmalıdır?

 

            Innova Evo; %85 et – %50 protein oranıyla bir çok hayvanseverin ilk tercihlerinden biri olan markadır.

 

            Pure Vita; Özellikle hassas kediler için önerilen bu mama markası yurtdışında bir çok müşteri tarafından tercih edilmektedir.Türkiye pazarında bulunması biraz zor da olsa detaylı bir arama ile temin edilebilir.

 

            Wellness; Tahıl içermediğinden dolayı bazı kedilerde kilo almak ile ilgili sorun yaşandığı gözlemlenmiştir. Yazımızın ilk bölümlerinde tahıl içerikli mamalardan uzak durulması gerektiğini belirtmiştik.

 

Yukarıda saydığımız bu mamalar Yurtdışı alışveriş ve blog sitelerinde bulunmaktadır. Market ve petshoplarda aktif olarak satışa sunulmamaktadır.

 

 

 

Sultanbeyli bölgesinde ve ülke çapında marketlerde satışa sunulan Mamalardan bazıları ise;

 

Farmina Cimiao; Tahılsız içeriği ile sıkça önerilen bu marka %70 etli mama – %32 protein içeriği ile oldukça sağlıklı

 

Sanabelle; Çok az miktarda tahıl içerse de bu Alman markası bir çok kedi sever tarafından tavsiye edilmiştir. İçeriğinde %31 protein bulunmaktadır.

 

Specific; Kilo sorunu çeken kedilerde dengeleyici rolü olan bir markadır. Börek taşı ve tüyler üzerin de oldukça etkilidir.

Kedi Maması Sultanbeyli

En vefalı dostlarımız olan kedilerin beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi için öncelikle ve mutlaka veteriner hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir