arama

Kedi Maması Sultangazi

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Sultangazi

Günlük hayatta herkesin sevdiği ve en yakın arkadaş olduğu bir kedisi veya bir evcil hayvanı muhakkak vardır. Hayvanları günlük hayatta sevmemek elde değil çünkü insanlar gibi hayvanlarda doğanın bir mucizesi. Bunlardan en sevilenlerden biri kedidir. Kedilerden bahsedecek olursak ilk olarak onların bakımından bahsedelim. Kedilerin birçok bakımı olmasına rağmen en önemli bakımı aşılarıdır. Kedilere 3 adet aşı yapılır bunlar; Rabiez (Kuduz) aşısı, Feline Panleucopenia Virüs, Feline Calicivurus Vırus ‘dır. Bu aşılardan en önemlisi ve zorunlu olanı Rabiez Kuduz aşısıdır ve diğerleri öneri kapsamında kullanılan aşılardır. Kedilerin bakımında en önemli şey ise kedi kumu ve tuvalet dersidir. Kedilere tuvalet dersi vermek oldukça basittir kedinizin patisini kedi kumuna birkaç defa sürttükten sonra onun tuvaletini oraya yapacağını anlamasını sağlar. Kedimizin kumu ve kabı hakkında bilgi vermek gerekirse; kedi kumu çeşidi olarak Kristal silika kum ( bu kumun özelliği idrarı emer) veya Çam kedi kumu kullanılması öneriliyor. Kedi kabı olarak da normal kedimizin içinde rahat edeceği bir kap öneriliyor. Kedi kumumuzun temizliği ise 15 günde bir veya ayda 1 kez yapmamız gerekiyor.

 

Mamalara geçmeden önce evde en iyi beslenecek kedi ırklarından bahsetmek isterim. Aslında kedilerin hepsi güzel fakat bunların hepsi evde beslenecek kadar uysal olmuyor. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak isterim.

 

En Uysal Kedi Irkları

 

Ankara Kedisi: Hareketli uysal bir kedidir. Diğer adı Angora’dır. Hırçın değildir. Sahibine aşırı derecede düşkündür o nereye giderse takip eder. Çok meraklıdır ve aklına ne koyduysa yapmıştır. Genellikle beyaz olanları doğuştan sağırdır.

 

Van Kedisi: Dünya üzerinde suyu tek seven suda yüzmekten hoşlanan tek ırktır. Bir gözü kahverengi bir gözü ise mavidir. Bu kedi türü de sahibine çok düşkündür. Çok iyi bir avcıdırlar.

 

Chinchilla: Öteki kedilere göre sahibine aşırı düşkün ve sahibine çok yardımı seven bir kedidir. Çok sessiz ve insanı mutlu eden bir ses tonu vardır. Tüyleri çok uzun oldukarından her gün yani sık sık taranmak zorundadırlar.

 

Kedimizi birde doyurmak gerekiyor bunun içinde onun için en ideal ve onun sağlığına dokunmaması için bir mama bulmamız gerek. Kedi mamalarının üzerinde AAFCO ve FEDIAF onaylı kedi mamalarını tercih etmemiz gerek ve bunun yanında Complete & Balanced( dengeli ve tam ) değeri taşıması gerekiyor. Bunları taşımaması takdirde kediniz zehirlenebilir ve hatta ölebilir.

 

Kesinlikle Alınmaması Gereken Mamalar

 

Whiskas: Tuz ve katı maddesi çok olduğundan böbrek hastalıklarına yol açıyor.

Bonnie: Kalite belgesi taşımayan ve yaş mama olduğundan kedimize zarar verebilir.

La Cat: tuz oranının yüksek olması ve bunun sonucunda karaciğer hastalıklarına yol açabilir.

 

Alınması Uygun Mamalar

 

Specific: Bunun mamanın alınması takdirde Ph seviyesini ayarlayarak böbrek taşlarını erittiği öne sürülmüştür.

Farmina Cimiao: Tahılsız ve bunun yanında et, protein ve yağ oranı oldukça ideal bir kedi mamasıdır.

Snappy Tom: Bu mama gözlere iyi gelen vitaminler bulundurduğu için öneriliyor.

Kedi Maması Sultangazi

Mamaların alınacak yerleri ise çoğunluklu olarak petshot, süpermarket ve veteriner gibi çeşitli uygun ve merdiven altı mama satmayacak gibi uygun yerler tavsiye edilir. Mamalar çoğunlukla bir dolapta muhafaza edilmelidir. Sakın ola ki soğuk veya sıcak bir yere koymayın çünkü mama bozulabilir kokabilir ve hatta ve hatta çürüyebilir. Bunun sonucunda kediniz hastalanabilir ve zehirlenebilir. Kedi maması Sultangazi taraflarında kolay erişebilir oraya giden herkes kedi maması rahatça bulabilir. Kedimiz doğru beslenmesi açısından gerçek tende mamalarının başka bir yeri var çünkü eğer mamalar yerine kedimize başka yiyecekler verirsek kedimizde kalıcı sorunlara yol açabiliriz.