arama

Kedi Maması Tekirdağ

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Tekirdağ

Kediler doğduğunda sindirim sistemleri sütü sindirmek için uygun bir mekanizmaya sahiptir. Ancak zamanla sindirim yetenekleri, kabiliyetleri geliştiğinden dolayı yetişkinlik dönemlerinde sütteki laktozu yani şekeri sindiremez hale gelirler. Doğru ve uygun bir şekilde büyümeleri gerektiğinden proteinin, yağların ve karbonhidratların dengeli bir şekilde alınması kediler için büyük önem taşır. Aynı zamanda bu besinlerin kedinin sindirim sistemi üzerinde ve fizyolojik özelliklerine uygunluğu da çok önemlidir.

 

             Hayvan severlerin daha doğrusu evinde kedi besleyen bireylerin büyük çoğunluğunun bildiği ve kedi besleyen herkesin bilmesi gereken, araştırmalara dayalı, kanıtlanmış bilgilere değinecek olursak;

 

– Kedi mamalarının öncelik olarak AAFCO ve FEDIAF onaylı olmaları gerekmektedir. AAFCO’nun açılımı ”The Association of American Feed Control Officials”dır ve yalnızca Amerika menşei ürünlerde geçerlidir.

 

– Genel olarak yararlı bulunan mamaların içeriğinde yağ oranının az olması, protein oranının fazla olması, mısır,pirinç vb. gibi ürünlerin çok az olması yararlı bulunurken fazlı yağlı mamalar kedilere daha lezzetli gelmektedir.

 

– Çok yüksek protein değeri olan ve yüksek tuz oranı olan ürünler böbrek ve üre rahatsızlıkları yapabiliyor.

 

– Özellikle balıklı mamaların kediler için ayrı bir önemi vardır. Çünkü balıklı mamaların kedilerin tüy dökümünü azalttığını ve tüylerini daha da parlaklaştırdığı gözlemlenmiştir.Tavuklu mamalar ise tam tersi bir reaksiyon göstererek kedilerde alerjilere sebep olabiliyor.

 

– ‘Meal by-product’ ifadesi mamanın hayvansal üründen olmadığını yani yan ürünlerden yapıldığını göstermektedir. Bu da hayvanımızda alerjilere sebep olmasını sağlayabiliyor.

 

– Taurin denilen madde kedilerin üreme sistemlerinde olumlu bir etkiye sahipken, selüloz gibi sindiremediği ürünler olumsuz etkilerde bulunabilmektedir.

 

Evcil hayvanımızın, kedimizin bakımına özen göstermeliyiz. Onun için doğru mamaları seçmeliyiz. Doğru mamaları seçmek kedimizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağlayacaktır. Araştırmalar sonucu kesinlikle alınmaması gereken ürünler tespit edilmiştir. Bunlar ;

 

– Whiskas: Tuz oranının fazla olması ve kullanılan boyanın fazla olmasından böbrek hastalıklarına olanak sağladığı görülmüştür.

– La Cat: Yine tuz oranının yüksekliğinden dolayı hayvanımıza çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı görülmüştür.

– Bonnie: Kalitesinin onaylanmadığı bir mamadır. Yaş mamadır.

 

Sabıkalı firmalara da örnek verecek olursak şunları verebiliriz;

 

– Blue Buffalo: İnternette, sanal alemde önerilen mamalar listesinde çok üst sıralarda olmasına rağmen bazı pet sahiplerince kanlı ishale sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca son kullanma tarihleri geçtiklerinden dolayı piyasadan toplatılmıştır.

– Acana: Tahıl içermeyen bir mamadır. %35 protein oranına sahiptir. Gıda zehirlemesi ve kanlı ishale sebep olan Solmanella bakterisi tehdidi bulunduğundan dolayı kaldırılmıştır.

– Taste of Wild: Tahıl içermediğinden dolayı kullanıcılar tarafından her ne kadar önerilen mamaların başında olsa da toplatılmıştır. Toplatılmasının başlıca sebebi Solmanella bakterisinin tespit edilmesidir.

 

Bunlara nazaran sıkça önerilen mamalara gelecek olursak;

 

– Farmina Cimiao: Tahılsızdır. İçeğinde %70 etli mama ve %32 protein oranı bulunmaktadır. %15 yağ oranı vardır.

– Farmina Matisse: Kısırlaştırılımış olan kediler için yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda İran kedileri için de aynı şey söylenmiştir.

 

– Sanabelle: Bir Alman markasıdır. %31 protein oranına sahiptir. %16 yağ oranına sahip bir mamadır. Çok az bir miktarda tahıl içerdiği söylenmiştir. Kullanıcılar arasında tavsiye edilenlerin başında gelenlerden mamadır.

 

Bunlardan ayrı bir konu olarak KEDİ MAMASI TEKİRDAĞ başlığı altında Tekirdağ’da merkezde rahatlıkla bulabileceğiniz petshop’lar vardır. Tekirdağ’daki veteriner ve petshop’lara ulaşabilmeniz için, isim olarak birkaç örnek vermemiz gerekirse;

Kedi Maması Tekirdağ

– İnci PetShop

– Emre PetShop

– İnci PetShop

– Damla Veteriner Kliniği

– Trakya Veteriner Tıp Merkezi

– Hüseyin Erhan Veteriner Kliniği