arama

Kedi Maması Tercihi

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Tercihi

Kedilerin bakımında beslenmeleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle kedinizi nasıl beslediğiniz ve ne ile beslediğiniz çok önemlidir. Kedilerde beslenme alışkanlığı henüz bebekliklerinde özellikle de annelerinden süt emdikleri dönemde kazanılır. Bu dönemde yavru kediler daha çok annelerinin beslendikleri besinlere ilgi duyarlar ve bu zamanda kazandıkları beslenme alışkanlıkları hayatları boyunca devam eder. Bu yüzden yavru kedilere emzirilme dönemlerinde ek besinler verilmelidir ve bu verilen ek besinler her çeşit besin kaynağından olmalıdır. Böylece yavru kedilerin beslenme alışkanlığı ileriki dönemlerinde daha dengeli olur. Kedilerin beslenme alışkanlıkları önem teşkil eder, çünkü kediler damak zevkleri konusunda seçici hayvanlardır.

 

İleriki dönemlerde kedinizi mama ile beslerken doğru mamaları seçmeniz çok önemlidir. Doğru mama seçiminde mamanın sunduğu özellikler kadar kedinizin özellikleri de önemlidir. Örneğin bazı kedilerin besin alerjisi vardır, alerjiye neden olan besin maddelerini içeren mamalardan yedirmemeniz gerekir. Bazı kediler evden çok fazla çıkma fırsatı bulamadıkları için gün içinde yeterince hareket etmemektedirler. Böyle kedilere yüksek protein içerikli mamalardan fazla fazla verirseniz kediniz şişmanlamaya başlayabilir.

 

Bu tip özellikler dışında bir mama satın alırken dikkat etmeniz gereken genel şeylerden bazıları şunlardır:

 

1- Kedinize satın aldığınız mamada taurin maddesi bulunması kedinizin üreme sistemi açısından önemlidir.

 

2- İthal kedi mamaları ülkemize Avrupa’dan ve Amerika’dan gelmektedir. Amerika’ da üretilen mamaların üzerinde Complete & Balanced ibaresi taşıyor olmalarına dikkat etmelisiniz. İyi mamaların AAFCO ve FEDIAF onaylı olmaları gerekir. Avrupa’ da üretilen mamalar ise FEDIAF’ a uygun olmalıdır.

 

3-Tavuklu kedi mamaları bazı kedilerde alerji durumu yaşanmasına sebep olabilir. Bu mamalarda kullanılan tavuk eti bizim düşündüğümüz gibi bir tavuk eti olmaktan ziyade tavuk yan ürünlerinden üretilen besinlerdir.

 

4- İyi bir kedi mamasında protein oranı fazla, yağ ve tuz oranı ise daha az olmalıdır. Mamada bulunan tahıl ürünleri çok az olmalıdır ya da olabiliyorsa mama hiç tahıl içermemelidir.

 

5- Balıklı kedi mamaları kedinizin tüylerini parlatıp tüy dökülmesini azaltarak kedinize faydalı olabilir.

 

Doğru mama tercihi konusundaa kedi sahipleri internet üzerinden bilgi alış verişinde bulundukları forum sitelerinde bazı marka kedi mamalarını kedilerinize yedirmemenizi şiddetle tavsiye etmişlerdir. O markalardan bazıları şunladır:

 

1- Goody: Bu marka kedi mamalarının içerdikleri tahıl miktarı fazla olduğu için kedilerin tüyleri üzerinde olumsuz etkilere sebep oldukları ve kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir.

 

2- Whiskas: Bu mama markasında renklendirici, katkı maddesi ve tuz oranı yüksek olduğu için kedilerinize tavsiye edilmemektedir. Çünkü birtakım böbrek rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülmektedir.

 

3- La Cat: Bu marka mamaların da yine tuz oranı yüksek olduğu için kedinizin sağlığını bozabilecekleri düşünülmektedir.

 

Yine aynı şekilde tartışmalar sonucunda önerilen bazı kedi mamaları ise şöyledir:

 

1- Snappy Tom: Bu mama taurin maddesi açısından zengin bir kedi mamasıdır. Böylece kedinizin üreme sistemini destekler. Ayrıca içerdiği pek çok madde kedilerin gözlerine çok iyi gelmektedir.

 

2- Specific: Specific kedi maması kedilerin kilo alıp verme problemlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Kedinizin idrarını, böbrek taşlarını eritebilmek için uygun pH değerine ayarlar ve kedinizin böbrek taşı problemini çözmeye yardımcı olur. Kedinizin tüyleri üzerinde de herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

 

3- Farmina Cimiao: Bu mama tahıl içermez. İçerdiği et oranı ise %70’dir. Aynı zamanda uygun miktarda taurin maddesi içeren bir mamadır. Bu yüzden önerilmektedir.

Kedi Maması Tercihi

Kediniz için uygun mamayı seçtiğinizde onu beslerken mamanın yanında yeterli kadar taze ve temiz su da vermeyi ihmal etmeyiniz. Özellikle kuru mama ile beslenen erkek kediler için günlük yeterli miktarda su içmeleri çok önemlidir.