arama

Kedi Maması Tokat

 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kedi Maması Tokat

Bizans döneminde Komano, Selçuklu döneminde Dar Ün-Nusret, İran döneminde Kah-Cun, Moğollor döneminde ise Sobaru adıyla bilinen ilimizdir. Halk arasında Musaköy olarak bilinen Yeşilyurt ve merkeze 69 km uzaklıkta olan Sulusaray ilçeleri Anadolu Bölgesi’nde kalır. Samsun kuzeyine, Ordu kuzeydoğusuna, Sivas güneyine, Yozgat güneybatısına, Amasya batısına yer edinmiştir. TÜİK’in bilgileri dahilinde 609 köy,77 belde, 12 ilçesi vardır. Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Toplam nüfus 2015 verilerine göre 597.920’ dir. Tokat’ın İç Anadolu İklimi, İç-Doğu Anadolu İklimi, Orta Karadeniz İklimi ve Karadeniz İklimleri arasında gel-gitleri vardır.

 

Tokat ilinin ekonomisinin %80’lik kısmı tarıma dayalıdır. Verimli ovaları vardır ve bu ovalarda her türlü mahsul yetişir. Tütün ve asma yaprağıyla ün kazanmıştır. Ormancılıkta da oldukça gelişmiş olan ilimizin 420 bin hektar ormanı ve 56 bin hektar fundalık alanı vardır. Tütün, gıda, taş ve toprağa dayalı bir sanayi ekonomisi ilerlemektedir. Köylerinin çok küçük bir kısmı yola sahip değildir. Madenleriyle de bilinen Tokat, betonit, antimon, onik, krom ve kömürü yer altından çıkarır. Hayvancılığıyla da oldukça bilinen şehir, bir çok hayvancılığı itina ile yaparken evcil hayvanlara da özel bir tutum sergilemiştir.

 

Sahipsiz kedileri internet üzerinden paylaşarak yuva bulan köy sakinleri, kedilere düşkünlüğünü bu biçimde göstermiştir. Özellikle sokağa atılacaksa alınmamasına özen gösterilmesini ön görmüştür. Tuvalet eğitimi verildikten sonra, tüylerine gerekli bakım yapıldıktan sonra geriye en dikkatli konu olan beslenme hakkında bilgi toplayan halk kedi mamasında dikkat edilecek unsurları şöyle sıralamıştır;

 

1- Kedi mamalarının en önde gelen kuralı AAFCO veya FEDIAF onaylı olmalarıdır. Tam dengeli olduğunu belirten imgeyi taşımaları gerekmektedir. Tuz ve protein oranı yüksek olmamalıdır. Yüksek olduğu takdirde böbrek ve üre rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.

2- Genel olarak balıklı mamalar tercih edilmelidir. Balıklı mamalar tüy dökülmesini azaltarak, parlak olmasını sağlarken, tavuk içeren mamalar alerjik reaksiyonlara neden oluyor.

3- Tercih edilmemesi gereken mamalardan biri de meal by-product simgesi bulunan mamalardır. Bu mamalar, mamanın hayvansal ürünlerden değil yan ürünlerden meydana geldiğini ifade ediyor. İçinde selüloz bulunan mamalar da tercih edilmemelidir. Çünkü selüloz sindirmede zorluk çıkarır. Fakat taurin gibi üremeye yardımcı maddeler tercih edilebilir.

 

4- Asla tercih edilmemesi gereken belli mamalar vardır. Bunlar whiskas, la cat, goody, bonnie, lams. Bunların tercih edilmeme sebepleri tuz, katkı maddesi, boya fazlalığı ve onaylanmamış kalitedir. Fakat özellikle bonnie markasının kullanılmama sebebi denek olarak canlı hayvanları kullanmasıdır. Micho, MitoMiks, Bonacibo, Petikare Türkiye’de üretilen mamalardır. Ucuz olmasıyla birlikte kalitesiz olduğu için tercih edilmemelidir.

5- Sıkça tavsiye edilen kedi mamaları ise şöyledir;

 

 • Pure Vita; Çok sık rastlanamasa da değerleri normal olan, tercih edilen bir mamadır.
 • Wellnes; Tahıl içermediği için sıkça tercih edilen mamalardan biri. Fakat kedilerde obeziteye sebep olabiliyormuş.
 • Innova Evo; Aynı şekilde içinde tahıl barındırmayan bir kedi maması markasıdır. %85’i et, %50’si proteindir.
 • Snappy Tom; Taurin ve göze iyi gelen vitaminlerden bolca barındırıyor. Ton balığı beyaz eti, tavukgöğsü bulunuyor. İçinde ilave olarak suni renklendirici, lezzetlendirici, koruyucu ve tuz bulunmuyor.
 • Snopy Tom; Snappy Tom’un ıslandırılmış halidir.
 • Farmina Cimiao; 2200-2400 taurin miktarı içerdiği ve tahıl bulundurmadığı için sıkça tercih ediliyor.
 • Sanabelle; Alman markasıdır. 2000 mg taurin içerir. Çok az miktar tahıl ve yağ içerdiği için önerilenler arasında.
 • Specific; Kilo kontrolünü sağladığı, böbrek taşını erittiği, tüylere stabil koruma sağladığı için kullanımı sıkça görülüyor.

Kedi Maması Tokat

5- Hayvanları sadece süs niyetine kullanmaktan ziyade gerçekten onlara aşikar olan hayvan severler her önüne gelenle onları doyurmamalı, mamada taurin bolluğu olmasına özen göstermeli, selülozdan sakınmalı, kanlı ishale sebebiyet veren mama markalarını göz ardı etmeli, ucuz ve kalitesiz mamadan kaçınmalıdır. Özellikle salmonella bakteri tanısıyla lekelenmiş kedi mamalarından olabildiğince uzak durulmalıdır. Gümrükten geçirilen kedi mamaları irradyasyona maruz kaldığı için seçenek olarak görülmemelidir.