arama

Organik Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Organik Kedi Maması

Eğer bir kedi dostunuz varsa ve ona her şeyden çok değer veriyorsanız, kedinizin yediğine, içtiğine, sağlığına da kendiniz kadar çok önem veriyorsunuz demektir. O sizin bu hayattaki belki de en yakınınız olmuştur bile. Konuşamazlar, dertlerini anlatamazlar, isteklerde bulunamazlar, acılarını veya sevinçlerini dile getiremezler ama eğer bir kediye sahipseniz onun ne istediğini kolayca anlayabilirsiniz. Kedilerinizin bakımı, aşıları, sağlığı kadar ne yiyip içeceği de son derece önemlidir. Kedinize verdiğiniz mamanın kalitesini de, kendi yemek yediğiniz restaurant veya alışveriş yaptığınız yerler kadar önemli olmalıdır. Minik dostlarımızın kötü gıdalarla sağlığından olmasını asla istemeyiz. Son yıllarda tüm besin öğelerinde organik ve doğal gıdalara yönlendiğimiz ve ulaşmaya çalıştığımız gibi kedi mamalarında da organik olanlara ulaşmamız mümkün.

Neden Organik Kedi Maması?

Günümüzde hayatımızın tüm alanında hızla yayılan, katkı maddeleri olan ve maalesef sonucu kansere kadar gidebilen sağlıksız ürünler bulunmaktadır. Bunlardan uzaklaşmak için ise mümkün olduğunca doğal, katkı maddeleri ve gıda boyaları barındırmayan sağlıklı ve güvenilir ürünlere yönlenmek gerekmektedir. Kedilerinizin sağlıklı mamalarla beslenmesi noktasında imdadınıza organik kedi maması yetişiyor. İçerisinde tanımadığınız, yabancı olduğunuz birçok madde barındıran mamalar yerine organik olan, glütensiz, doğal ve güvenilir mamalar ile kedilerinizi beslemeniz hem sizin hem de minik dostunuzun daha mutlu ve güvende olmasını sağlar. Kedilerinize evinizde kendi yediğiniz baharatlı, tuzlu, yağlı gıdaların zararının olacağını söylemekte fayda var. Ayrıca onu sürekli tavuk vs. gibi tek tip gıdalarla beslemek de istemeyebilirsiniz. Bu nedenle dışarıda satılan kedi mamalarına alternatif olarak organik kedi mamalarına yönelebilirsiniz.

Organik Kedi Maması Nasıl Temin Edilir?

Organik kedi maması satışı yapan son derece güvenli siteler bulabilir veya veterinerinize de danışabilirsiniz. İçiniz yine rahat etmezse ise kendi kedi mamanızı kendiniz yapabilirsiniz.

Öncelikle satışı yapılan organik ve güvenilir kedi mamalarından bahsedecek olursak, içerisinde glüten barındırmayan son derece doğal ve organik olan kedi mamalarını araştırmak başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda hem bütçenizi sarsmayacak hem de doğallığından şüphenizin olmayacağı mamanızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Organik Kedi Maması Yapımı

Evinizde organik bir kedi maması hazırlamak için ihtiyacınız olan şey öncelikle 4 parça tavuktur. Tavuk pirzola olabilir veya tavuğun herhangi bir yerini de kullanabilirsiniz. Tencerede kaynattığınız suyun içerisine bu tavuk parçalarını atıp yanına da büyük parçalara böldüğünüz 1 havuç,1 kabak,1 patates ve 1 adet acı olmayan biberi atın. Yarım saat kadar pişirin.

Bu sırada başka bir tencerede 1 çorba kaşığı pirinç ve 1 çorba kaşığı bulguru iyice yıkadıktan sonra pişirin. Pişirdiğiniz tavuklarda kemik varsa piştikten sonra kemikleri çıkarıp atın ve suyunu süzün. Son olarak pişen tüm malzemeleri süzdükten sonra tavukları küçük parçalara bölerek ve diğer tüm malzemeleri de çatalla ezerek mamanızı hazır edebilirsiniz. Bunun dışında eğer imkânınız varsa süzülen tüm malzemeleri karıştırıp blendırdan geçirerek organik mamanızı hazır etmiş olursunuz. Bunun gibi daha birçok organik mama tariflerine ulaşabilir ve ya kedinize uygun olan malzemelerle kendi tarifinizi kendiniz üretebilirsiniz.

Organik Kedi Mamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organik Kedi Maması

Kedilerimizi beslerken onların nelere karşı alerjileri olup olmadığını, karaciğer, böbrek veya herhangi bir sindirim sistemi rahatsızlığı olup olmadığını mutlaka bilmeniz gerekir. Aksi takdirde kedinizi sağlıklı beslemek niyetindeyken, onları istemeden daha büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya bırakmış olursunuz. Özellikle yeni kedi sahibi olanların öncelikli olarak veteriner kontrolüne gidip kedilerinin tüm sağlık sorunlarını dikkatle inceletmesi gerekmektedir. Sağlık problemlerinin örneğin, kristalleşme vs. var olup olmadığının tespitinden sonra uygun mama seçimi yapılması veya buna uygun mamalar hazırlanması gerekir. Her organik olan mama kediniz için zararsız veya sağlıklı olmayabilir. Veya kedilerin genel olarak tüketebildikleri besinler sizin kediniz için sorun teşkil ediyor olabilir. Bu sebeple de alerjisi olduğu besin öğelerini veya sindirim sorunlarını mutlaka bilmeniz gerekir.