arama

Orijen Kedi Maması Nasıl

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Orijen Kedi Maması Nasıl

Evcil hayvanların beslenmesinde en önemli hususlardan biri doğru mama seçimidir. Özellikle kediler mamaları konusunda çok titiz hayvanlardır. Aynı zamanda sağlıklarını korumak ve devam ettirebilmek için kedilerin dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Aksi durumda ciddi sağlık problemleri görülebilir. Yanlış mama seçimi bazı kedilerde kanlı ishale sebep olabilir. Kanlı ishal durumu kedilerde ölümcül bir rahatsızlıktır. Bu durum yaşandığında kedinize yedirdiğiniz mamayı kesinlikle yedirmeye devam etmemelisiniz ve hemen bir veterinere başvurmalısınnız. Mama konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli husus kedinizin herhangi bir yiyeceğe alerjisinin olup olmamasıdır. Kedinizin bir besin alerjisi olduğunu fark ettiğinizde kesinlikle kedinizi o besin maddesini içeren bir mama ile beslemeyiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek besin alerjisi olan kediler için üretilmiş özel mamalar vardır. Bu mamalar hem kedinizin alerji durumunu bitirir hem de tekrar etmemesini sağlar. Yani hem tedavi edici hem de koruyucu etki gösterir.

 

Kedinize şüphe duymadan yedirebileceğiniz mamalara örnek verecek olursak Orijen kedi mamasını önerebiliriz. Orijen kedi maması önerildiğinde birçok kedi sahibinden “Orijen kedi maması nasıl” soruları alınıyor. Esasında bu soru önerilen tüm kedi mamaları için soruluyor. Kedi sahipleri kedilerine bir mamayı yedirmeye başlamadan önce çoğu zaman internet üzerinden forum sitelerinde diğer kedi sahipleriyle ve konunun uzmanı kişillerle bilgi alışverişinde bulunuyor, mamaların özelliklerini tartışıyor ve birbirlerine yardımcı oluyorlar.

 

Orijen kedi mamasını inceleyecek olursak; orijen kedi maması yabancı bir kedi maması üreticisi tarafından üretilmektedir. Pek çok kişi tarafından kedi mamaları içinde en iyisi olduğu söylenmektedir. Mamanın kedileri şişmanlattığı da deneyen kedi sahipleri tarafından belirtilmektedir. Zayıf kedilere sahip kişiler bu mamayı tercih ettiklerinde aldıkları sonuçtan mutlu olmaktadırlar. Orijen, diğer mamalarla kıyasladığımızda daha fazla protein içermektedir. İçerdiği et miktarı fazladır ve bu etler tazedir. Bazı kedi sahipleri mamanın şişmanlatıcı etkisini bu duruma bağlamaktadır. Fakat mama kedilere uygun ve doğru miktarda verildiğinde kilo alma sorunu yaşanmamaktadır. Bununla beraber Orijen kedi mamasının kedilerin idrar yolları üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve taş oluşturduğu söylenmektedir. Ancak veterinerler bunun Orijen’ den kaynaklanmasının mümkün olmadığını aksine birtakım özellikleri sebebiyle Orijen kedi mamasının kedilerin idrar yolları için faydalı olduğunu söylemektedirler.

 

 

Orijen gibi yüksek protein oranına sahip bir mamanın evden pek çıkmayan ve dolayısıyla çok hareket etmeyen kedilere ağır geldiği ve bu kedilerin böbreklerine olumsuz etkilerde bulunduğu söylenmektedir. Ancak bazı veterinerler yine bu düşüncenin yanlış olduğunu, Orijen’deki protein oranının sağlıklı bir kedi için uygun olduğunu, böbrek rahatsızlıklıları yaşayan kedilerin böbreklerinde başka problemler olması sebebiyle bu durumu yaşadıklarını söylemektedirler. Orijen kedi mamasında diğer kedi mamalarından farklı olarak mercimek kullanılmaktadır. Mercimek düşük glisemik indekse sahip bir besindir. Kedi maması üretilirken gereken nişasta Orijen’in yapımında mercimekten sağlanmaktadır. Nişastanın bu şekilde sağlanıyor olması daha sağlıklıdır.

Orijen Kedi Maması Nasıl

Orijen kedi maması üretilirken kullanılan malzemeler çok taze olarak üretim tesislerine ulaşır ve çok kısa bir süre içinde mama üretimine başlanır. Malzemeler öncesinde başka işlemlere de maruz kalmadıkları için besin değerlerini korurlar. Buradan anlıyoruz ki diğer mamalardan farklı olarak yalnızca bir pişirme işlemi geçirerek üretilen Orijen kedi maması doğal koruyucularla korunmaktadır ve hava almayan ambalajlarda saklanarak son kullanma tarihine kadar besleyici değerlerinden bir şey kaybetmemektedir. Kediler Orijen kedi mamasının tadını sevmektedirler ancak mamaya yeni başlanırken önceki mama ile karıştırarak kedinize vermelisiniz, sonrasında düzenli bir şekilde Orijen miktarını arttırmalısınız. Bu konuda yapabileceğiniz en doğru davranış kedinizin mamasını değiştirirken mutlaka bir uzmandan yardım almanız olacaktır.