arama

Orijen Regional Red Tahılsız Kedi Maması

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Orijen Regional Red Tahılsız Kedi Maması

Tüm evcil hayvanların kendilerine özgü bir vücut yapıları ve farklı özellikleri vardır. Bu nedenle her biri için farklı bakım ve ilgi gerekir. Bakım konusunda en çok önem verilen konulardan biri evcil hayvanın nasıl ve ne ile besleneceğidir. Bu konuda özellikle kedilere hassas bir ilgi gösterilmesi gerekir. Çünkü kediler damak zevklerine önem veren hayvanlardır.

 

Evcil kedileri beslemek üzere piyasada üretilmiş pek çok mama vardır. Bu mamalar gerek marka gerekse de taşıdıkları özellikler bakımından birbirlerinden ayrılmakta ve çeşitlenmektedir. Markaların bu kadar fazla ve kedi maması çeşidinin çok olmasında kedilerin payı da elbette ki çok fazladır. Çünkü bu çeşitlenme esasında kedilerin özelliklerinden kaynaklanır. Örneğin bazı kedilerde besin alerjisi durumu görülür. Bu kediler her mamayı tüketemezler. O nedenle alerji yaşayan kediler için özel olarak üretilen mamalardan tüketmeleri gerekir. Bahsettiğimiz mamaların hem tedavi edici hem de koruyucu etkileri vardır.

 

Kedi mamalarının önemli bir çeşidi de tahılsız kedi mamasıdır. Tahılsız kedi maması üreten markalardan Orijen Regional Red, kedi sahipleri tarafından çok tercih edilen bir markadır. Orijen Regional Red Tahılsız Kedi Maması; doğaldır ve içeriğine baktığınızda çok kaliteli bir mama olduğunu görebilirsiniz. Tahılsız kedi maması dendiğinde bu ilk olarak kulağa yanlış gelebilir, çünkü dengeli bir beslenme için kedinizin tahıl da yemesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu mamada tahıl kullanılmamasının kedinize sağlayacağı fayda; mamanın içine tahıl yerine katılan nohut ve mercimek gibi düşük glisemik indeksli karbonhidratların kana daha yavaş karışması ve kedinizin kan şekerini uzun bir süre dengeli tutmasıdır.

 

Tahıllı mamalarda kullanılan buğday, pirinç, mısır gibi yüksek glisemik indekslere sahip tahıllar, kediniz mamayı tükettikten kısa bir süre sonra kan şekerinin ani yükselmesine neden olur. Yükselen kan şekeri yine çok kısa bir süre sonra hemen düşer. Böyle olduğu için kediniz daha çabuk acıkır, daha çok şey yemek ister. Vücuduna aldığı fazla glikoz yağa dönüştürülür ve bu durum da kedinizin kilo almasına sebep olur. Söz konusu durum obezite ve diyabete kadar ilerleyiş gösterebilir. Kediler et ile beslenen canlılar olmalarına rağmen kedi mamalarında bu tip tahılların kullanılmasının tek sebebi ucuz ham madde faydası sağlamaktır. Orijen Regional Red Tahılsız Kedi Maması, kedinizin dengeli beslenmesi ve sağlığı için gerekli protein miktarını içermektedir.

Orijen Regional Red Tahılsız Kedi Maması

Bunun yanı sıra Orijen kedi mamaları idrarı asidik tutar. Çünkü idrarın olması gereken Ph derecesi 5,5 civarlarıdır. Eğer Ph bu seviyede olursa kedinizin idrar yolları korunmuş olur. Bazı insanlar, kediler yıllar boyu insanlarla beraber yaşadıkları için, insanların yediği gibi tahıl yemeğe başladıklarını ve başlangıçta et obur beslenmeye uygun olan sindirim sistemlerinin artık evrimleşerek tahıllar ile beslenmeye uygun olduğunu söylemektedirler. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü kedilerin evcilleştirilmeye başlandığı 4000 yıl öncesinden beri kedilerin anatomik yapılarında bu yönde hiçbir değişiklik olmamıştır ve evrim dediğimiz durum için bu süre çok azdır. Dolayısıyla kedilerin bu kadarlık bir süre içinde evrime uğramış olmaları mümkün değildir. Yani kediler bildiğimiz gibi hala et obur hayvanlardır ve sindirim sistemleri de bu prensip üzerine kurulmuştur. Bu nedenle tahılı mümkün olduğunca az tüketip yeterli ve vücutları için gereken kadar proteini vücutlarına almaları daha doğrudur. Kedi maması seçerken asıl dikkat etmeniz gerekenler; mamanın içerdiği etin miktarı, çeşidi ve tazeliği, kanserojen madde niteliğindeki koruyucular kullanılmamış olması, yapay aromalar ve renklendirici boya maddelerinden bulundurmaması, fazla tahıl içermemesidir.