arama

Pro Plan Gourmet Gold Kıyılmış Ton Balıklı Kedi Konservesi

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Pro Plan Gourmet Gold Kıyılmış Ton Balıklı Kedi Konservesi

Bir Proplan maması olan Pro Plan Gourmet Gold Kıyılmış Ton Balıklı Kedi Konservesine değinmeden önce bu mamanın nasıl yapıldığı ve yapan marka hakkında bilgi verecek olursak:

 

Evcil hayvan beslenmesi alanında uzman olan ve ünlü Nestle Purina ürünü olan Proplan mamaları gerek dünyada gerek ise Türkiye’de çokça tüketilmektedir. Proplan mamaları evcil hayvanların özellikle iki alanda besleyen bir mamadır. Bu özellikler sağlıklı bir vücut yapısına sahip olan hayvanların olmasını sağlamak ( iskelet, beyin, göz, sindirim… vb. ). Hastalıklara karşı dirençli, bağışıklık sistemi kuvvetli hayvan yetişilmesine yardımcı olmaktır. Bu yüzden aldığı her besin bu özelliklere uygun olacak şekilde kullanır. Aldığı besinlerin içinde bol miktarda protein, vitamin, mineral ve kalsiyum olmasına özen gösterir. Ayrıca hastalık barındırıyor mu ya da sağlıklı bir besin mi olduğunu anlamak için testler uyguladıktan sonra kullanır. 80 yıldan uzun süredir evcil hayvanlar için çalışan Proplan özellikle kedi mamalarında örnek gösterilen bir mama olmuştur.

 

Ürünlerinin yapım aşamasında öncelikle içeriklerin ve oranların belirlenmesi yer almaktadır. Bunu yapan kişilerde 350’den fazla uzmanlardır. Bu uzmanlar çeşitli dallarda uzman kişilerdir. Veteriner, uzman hekim, gıda uzmanı, beslenme uzmanı bu uzmanlardan bazılarıdır. Uzmanlar içeriğe ve oranlarına karar verip onay aldıktan sonra üretime geçilir. Üretim sırasında mamalar sürekli kontrol altındadır. Teknolojik makinelerle izlenirler. Üretim tamamlandıktan sonra kalite kontrolleri yapılır ve piyasaya sürülür. Hem ürün seçimi hem ürettim hem de kalite sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Bu yüzden Dünya’da parmakla gösterilen bir mama olmasının yanı sıra, bir Süper Premium maması da olmuştur.

 

Şimdi bu markanın bir ürünü olan Pro Plan gourmet gold kıyılmış ton balıklı kedi konservesi içeriğine bakarsak:

 

İşlenmiş et ürünleri (% 4 ton balığı),

Bitkisel protein özü

Mısır

Balık ve balık yan ürünleri

 

 

Mineraller

Bakır sülfat (bakır / kg 1,1 mg)

Besin içeriğindeki değerler ise:

Ham protein% 10,

Ham yağ% 2,3

Ham kül% 1,7,

Ham selüloz% 0,5

Vitamin C: / kg

D3 vitamini 1110 IU: 140 IU / kg

E vitamini (alfa tokoferol) : / kg 10 IU.

 

Şimdi bunları yorumlamamız gereklidir.

 

Öncelikle ton balığı seçimi çok iyi bir seçimdir. Çünkü balık yüksek besin değerlerine sahip olan ve kedilerce bolca tüketilmesi gereken bir Ettir. Kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Ayrıca vücuda dayanıklılık kazandırır, gelişime de destek verir. Özellikle et besinlerinin kediler tarafından sıkça tüketilmesi gereken bir besin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu besinlerden balık eti olması da ayrıca bir artıdır. Kedinin ihtiyacı olan protein karşılanmak için protein tozu da kullanılmıştır. Ayrıca mineraller de kedi gelişimi için önemli bir içeriktir ve kullanılmıştır.

 

Bir kedi mamasında olması önerilen protein miktarı %7,5 ile 12 arasındadır. Pro Plan gourmet gold kıyılmış ton balıklı kedi konservesinin içinde bu oran %10 olarak belirtilmiş. Bu oran gayet iyi bir orandır. Eğer protein neden önemlidir diyecek olursanız; öncelikle protein vücut için onarıcı ve yapıcı özellikler taşır. Vücutta çıkan yaraların erken iyileşmesini, bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Vücuda giren mikroplara karşı vücudun savaşmasına yardımcı olur. Hücreleri yenilenmesi ve onarılmasını sağlar. Antikorlar üretir. Vücudun düzenini sağlamakta görev alırlar. Ve vücutta bolca bulunması gerekir.

 

Yağ miktarı kedilere enerji verecek bir içeriktir ve %2,3 bir yağ oranı için gayet uygun bir orandır. Ayrıca vücuttaki organları da koruma görevi vardır. Selülozlar sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan içeriklerdir. Kedi mamasında da kullanılan oran iyi bir orandır. Ayrıca kalp ve göz sağlığı için büyük önem taşıyan taurin içeriği de mamada mevcuttur.

 

Mineraller vücudu destekleyen içeriklerdir. Gelişimi sağlarlar. Vücuda dayanıklılık kazandırırlar. Kalp sağlığı, vücut dengesi, sağlıklı bir üreme sistemi, sağlıklı bir sinir sisteminin de oluşmasında katkıları vardır. Eksikliğinde vücut zarar görmeye başlar. Bu yüzden sıkça alınmalıdır. Mamada da bol miktarda kullanılması kedinizin sağlıklı bir yapısının oluşmasını sağlama amaçlıdır.

 

Son olarak kullanılan vitaminlere bakarsak C, D ve E vitaminleri kullanılmış olduğunu görürüz. Bunlardan C vitamini vücuda direnç verir ve hızlı iyileşmeyi sağlar. E vitamini beyin, kalp ve damarların sağlıklı olmasını sağlar. D vitamini ise kemik ve kasları güçlendirir.

Pro Plan Gourmet Gold Kıyılmış Ton Balıklı Kedi Konservesi

Bu içeriklerin kullanılmasıyla, Pro Plan gourmet gold kıyılmış ton balıklı kedi konservesi kedinizin sağlıklı gelişimi için örnek gösterilebilir bir mama olmuştur. Bu yüzden bu mamayı alırken içiniz rahat olarak alabilir, kedinize verebilir ve daha sağlıklı bir kediye kavuşabilirsiniz.