arama

Purina Felix Çifte Lezzet Somon -Alabalıklı Kedi Konservesi

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Purina Felix Çifte Lezzet Somon -Alabalıklı Kedi Konservesi

Kediler dünyanın ekolojik dengesinin sağlanmasına kilit bir rol oynarlar. Bulunduğu alanda çok sayıda fare üremesini engellerler. Böylece farelerin etrafa zarar vermelerini engellemiş olurlar.

 

Kediler dünya üzerinde ve ülkemizde de insanlarla içli dışla yaşayabilen ve insanlara uyum sağlayabilen nadir canlılardandır. İnsanlarla yaşarken kesinlikle onlara ekstradan bir yük getirmezler. Çok temiz ve tertipli canlılardır. Aynı zamanda kediler bilinenden daha zeki canlılardır.

 

Sizlere bu makalemizde kedi sahiplenmişseniz ona nasıl bakmalısınız? Kedinizin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Kedinizi nasıl beslemelisiniz? Ona ne tür yiyecekler vermelisiniz? Hangi sıklıkta ne kadar yiyecek vermelisiniz gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

 

Mamaların hayvanlar üzerindeki etkisi nedir?

 

Mamalar öncelikle içeriğinde neler olduğu belli olan ve steril ortamlarda üretilen, kedinizin tüm besin ihtiyacının bulunduğu besin maddeleridir. Kediniz mama yiyerek kendisini daha güçlü ve zinde hissedecektir.

 

Mamanın dışkılama yaparken etkisi nedir?

 

Mamalar itinayla seçilen besinlerden üretildiği için ve içerisinde kılçık, sindirilemeyen besin maddeleri vb. zararlı maddeler bulunmadığından dolayı kedi mamayla beslendikten sonra bunu dışkılayacağında çok rahatlıkla dışkılama olayını yerine getirecektir.

 

Hayvanın cinsine ve karakterine göre mama seçimi neden önemlidir?

 

Kediler çok zeki varlıklardır. Kediler ilk yavru olarak doğduklarından yetişkin bir kedi olana kadar onların beslenme alışkanlıkları oturmakta ve oluşmaktadır. Özellikle kedinin annesinin yediği yiyecekler ve besinlere yavru kedinin ilgisi ve alakası artmaktadır.

Hal böyle olunca kedinin annesinin de hangi besinlerle besleneceği çok önemlidir. Kediniz yavru iken annesinden süt emerken annesi hangi besinlerle beslemişse yavru kedi de kesinlikle o besine karşı istekli olacaktır. Kediler yapıları itibariyle otçul hayvanlardır. Ancak bazen ot çeşitlerini de yiyebilme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun da sebebi kedi yalanırken veya normal yaşam aktivitesinde ilerlerken kıl tüy yutabilmektedir. Bu kıl ve tüyleri dışarı atabilmek için kedi ot yemeye başlar. Ot yiyen kedi de kısa bir süre sonra kusarak midesinde biriken kıl ve tüyleri dışarı atarak etkisizleştirir.

 

Mama seçimini neye göre yapmalıyız?

 

Mama seçimi kediniz açısından çok önemlidir. Kedinizin yaşı ve kedinizin kilosu mama seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktördür. Tabi ki mama seçiminde işi işin ehline bırakmak daha önemlidir. Eğer siz de kedinizi seviyorsanız ve onunla uzun seneler yaşamak istiyorsanız bu durumda alanına uzman olan bir veterinerden yardım talep edebilirsiniz. Uzman veteriner hekim kedinizin yaşını ve kilosunu oranlayarak ona en uygun mama seçiminin hangisi olduğunu sizlere detaylı açıklamalarla anlatacaktır.

 

Mama tercihinin hayvanın metabolizmasına etkileri nelerdir?

 

Her türlü yiyeceklerin doğal olarak kedilerin metabolizması üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Mama çeşitlerinin de değişik etkileri oluşabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Örnek verecek olursak eğer tuz oranı fazla olan bir mama kedinin metabolizmasındaki elektrolit seviyesi üzerinde ciddi değişiklikler oluşturabilmektedir. Bunun için kedinize en uyumlu mamayı seçmek için uzman veteriner hekimlerden yardım istemenizi öneririz.

 

Hayvan bakımında önemli detaylar nelerdir?

 

Kedinizin bakımında en önemli olan faktör kedinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesidir. Eğer kedinizi sağlıklı bir şekilde beslemeyi başarabilirseniz aynı zamanda kedinizde oluşabilecek hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz. Kedinizi dengeli bir şekilde beslemeniz için ona Purina Felix Çifte Lezzet Somon -Alabalıklı Kedi Konservesi yedirmenizi tavsiye ederiz. Bu konserve çeşidinde kedinizin ihtiyacı olan tüm vitaminler ve mineraller toplu olarak bulunmaktadır. Kedinizin bu mamayı iştahla tükettiğini siz de kendi gözleriniz ile görebilirsiniz.

 

Kediniz doğru beslenmezse ne olur?

Purina Felix Çifte Lezzet Somon -Alabalıklı Kedi Konservesi

Kediniz sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmezse sık sık hastalanabilir. Savunma sistemi güçsüzleşir ve en ufak bir mikropta hastalanıp sağlığını kaybedebilir. Onu tekrar sağlıklı bir hayat kazandırmak sizin uzun zamanınızı alabilir. Bu yüzden kedilerde dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.