arama

Purina Felix Tavuklu Kedi Yaş Maması

 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Mamaların hayvanlar açısından önemi ?

Purina Felix Tavuklu Kedi Yaş Maması

Mamalar gelişim çağından başlayıp, yetişkin hayvanlarında kullanabileceği şekilde üretilmektedir. Hayvanlar açısından anneden ayrıldıktan sonra, mutlaka hekimler tarafından önerilen mama takviyesinin yapılması yönündedir. Mamalar, hayvanların sağlık şekilde yaşamalarını sağlayan, gelişimlerini tam anlamı ile tamamlamalarına yardımcı olan, hayvanın vücut yapılarına uygun içeriklerle kaliteli şekilde ürettikleri besin gıdalarıdır.

 

Mamanın dışkılama için önemi ?

 

Hayvanlarda tükettikleri gıdalardan sonra dışkılama gereksinimi duymaktadır. Kaliteli olarak üretilen mamalarda protein bakımından zengin olan gıdalardan oluştuğu için, kolay sindirilebilir olma özelliği taşımaktadır. Sindirilebilirliği kolay olan mamalar sayesinde hayvanlarda dışkılama ihtiyaçlarını rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Kalitesiz ürünlerden elde edilen mamalarda protein azlığı nedeni ile dışkılama doğal durumdan uzaklaşmalarına ve daha az gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bu da hayvanların sağlıkları açısından ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. İçeriğinde şekeri alınmış bir pancar küspesi olan mama kullanılmamalıdır.

 

Mama seçimini neye göre yapmalıyız ?

 

Hayvanların sevdikleri ve kolay bir şekilde iştahla tüketecekleri ürünleri içerinde bulunduran mamaları seçmeliyizdir.

 

Mamanın metabolizma üzerinde etkisi;

 

Metabolizma ; hayvanların tükettiği mamalarda ki içeriği ile alakalı olan bir enerjik durumdur. Hayvanın yapısına uygun vücutlarının ihtiyaçları doğrultusunda tercih edilen mamalar metabolizmanın hızlı ve sağlıklı çalışmasına, aksi durumda ise yavaşlamasına sebep verir. Yavaş çalışan bir metabolizma hayvanda obezite gibi farklı hastalıkları ortaya çıkarır.

Hayvan için üretilen kaliteli mamalar , hayvanın cinsine uygun seçilirse bu durumun oluşmasına da engel olur ve düzenli çalışan bir metabolizma tüm fonksiyonlarını aktif olarak çalıştırır.

 

Hayvan bakımda önemli detaylar ;

 

Sık şekilde vücut bakımları yapılmalıdır. Doğa ile iç içe olan hayvanların tüyleri farklı parazitlerin kapabilir bu hem hayvana hem de bulunduğu ortama rahatsızlık verir. Aşıları var ise eksiksiz ve zamanlaması düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Rahatsızlık yaşayan hayvan bir veteriner hekime götürülmeli en uygun tedavi yöntemi ile tedavi edilmelidir. Kendi yöntemlerimiz onların yaşamlarını sonlandırabilir.

 

 Purina felix tavuklu kedi yaş maması içeriği ;

 

Tavuk eti, mineraller, şeker, bitkisel proteinlerden oluşmaktadır. Tam besleyici mama özelliğindedir.

 

Faydaları ;

 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Eklem ve kemik yapısını geliştirir.
 • Kas gelişimini hızlandırır.
 • Kolay sindirilebilir. Protein bakımdan zengin olması en önemli nedenidir
 • Tüylerde ve gözlerde daha fazla parlaklık olmasını sağlar.
 • Dengeli beslen alışkanlığı kazandırır.

 

 

 

 

 

Kolay ve iştahlı bir şekilde tüketilmesini sağlar. İçeriğindeki besinlerin hayvanlar tarafında çok sevilmesi nedeni ile.

 

 • Ağızda plak ve tar tar gibi sağlıksız oluşumları engeller
 • Uzun süte tok tutar ve açlık hissi oluşturmaz.
 • Tüketildikten sonra hayvanın daha huzurlu hissetmesine yardımcı olur.

 

Kullanımı;

 

Alınan paket üzerinde kullanım miktarları belirlenmiştir. Hayvanın yaşı, kilosu ve gün içindeki aktivitesi göz önüne alınarak beslenmede kullanılacak miktar belirlenir. Emziren ve hamile olan hayvanda oran artırılabilmektedir. Son kullanımı geçmiş ürünler kullanılmaz. Oda sıcaklığında servis edilmelidir. Ve her zaman yanlarında taze ve temiz su bulundurulmalıdır. Açılan bir paket buz dolabında saklanmalı ve uzun süre bekletilmemelidir. Bozulabilir ve zehirlenmelere sebep olur. Açılan bir ürün gün içerisinde sürekli hayvanın önüne koyulmamalıdır.

 

Markalar ;

Purina Felix Tavuklu Kedi Yaş Maması

Aynı gıdalardan oluşmuş farklı markalar ile satın almakta mümkündür. Satın alırken , içeriğindeki maddeler ve son kullanma tarihi dikkate alınmalıdır. Genelde 100 gr paketlerde satılmaktadır. Petshop ve büyük marketlerden alınmalı bunun dışında güvensiz ve kalitesi satış noktalarından hiç bir şekilde alınmamalıdır. Bir çok kalitesiz mamanın fiyatına oranla daha makuldür. Bazı markalar ; bonnie, gemon, miamor, brit care gibi isim ve kalitesi tescillenmiş markalardır.