arama

Royal Canin Instinctive +7 Yaşlı Konserve Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Instinctive +7 Yaşlı Konserve Kedi Maması

Evinizde sizinle birlikte yaşayan sevimli hayvan dostlarınızın hayatında olumlu değişiklikler yapmak istediğinizde, bu yazıyı okumadan kararınızı vermeyin. Evinizde beslediğiniz ve hayatı paylaştığınız bir kediniz varsa, onun sağlığı sizi de yakından ilgilendiriyor. Kedinizin yaşına uygun mamalar seçmeli ve onun sağlığını sürekli kontrol etmelisiniz. Olması gereken kedinizin düzenli aralıklarla bir veteriner hekime kontrol ettirilmesidir. Ancak, bu tür bir imkanı bulunmayan hayvan dostları için kedi sağlığı ve beslenmesi ile ilgili tüm bilgileri bu yazıda topladık. Kedinizin sağlıklı beslenmesi onun da sizin de bundan sonraki hayatınızda önemli bir rol oynayacaktır. Dolayısıyla kedinizin sağlıklı olması ve güvenilir mamalar yemesi için elinizden geleni yapmalısınız. Özellikle 7 yaşını doldurmuş ve artık yaşlı olarak nitelendirilen bir kedi sahibiyseniz, beslenmesine çok özen göstermeniz gerekiyor. Kedilerin beslenme alışkanlıkları, sindirim sistemleri ve bağışıklık sistemleri insanlarınkine oranla oldukça farklıdır.

Bu nedenle, özellikle yaşlı kedilere yediğiniz yemeklerden kalan artıkları vermemeniz gerekir. Uzmanlar bunun kedi ve köpeklerin sağlıkları açısından oldukça büyük bir tehdit olduğu konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Kedinizin, onun için en sağlıklı beslenme şekli olan kuru ve yaş mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Kediniz 1 yaşını doldurduktan ve kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya başlayacaktır. Eskisinden daha fazla miktarda mama tükettiğini fark edeceksiniz. Bu durumda, kedinize mamaların üzerinde yer alan tavsiye edilen ölçülerde mama vermeniz gerekiyor. 7 yaşını doldurmuş kedinizin tıpkı insanlarda olduğu gibi, sindirim sistemleri yavaşlamaya başlayacaktır. Bu nedenle, aşırı mama tüketmediğine emin olmalısınız. Öncelikle kedinizi tartmalısınız. Kilosunun aşırı olduğunu düşünürseniz, bir veteriner hekimden yardım alabilir ya da internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Yaşlı kedinizin hayat süresini kısaltmamak için onu en kaliteli ve güvenilir mamayla beslemelisiniz. Royal Canin Instinctive +7 Yaşlı Konserve Kedi Maması piyasada bulunan benzer mamalardan kalite açısından çok daha öndedir.

Bu mama kedinizin sindirim sistemini olumlu şekilde etkileyecektir. Kedinizin daha önce kullandığı mamayı pek çok veteriner hekim tarafından önerilen Royal Canin marka mamayla değiştirmek istiyorsanız, bunu kademeli şekilde yapmanız gerekiyor. Her geçen gün, bir miktar daha fazla yeni mamadan koymalısınız. Böylece kedinizin yeni mamasına alışması zor olmayacaktır. Yaşlı kedilerde, genç olanlara oranla sağlık problemleri daha fazla görülmektedir. Kedinizin sağlığıyla ilgili ciddi problemler yaşaması sizi de oldukça üzecek ve yoracaktır. Bu nedenle, kedinizin sağlıklı şekilde yaşlanması için mamasına ve beslenme şekline dikkat etmelisiniz.

Royal Canin Instinctive +7 Yaşlı Konserve Kedi Maması

Aşırı mama yememesine ve aşırı kilo almamasına çabalamalısınız. Bunun için de, kedinizin yediği mamayı her gün miktar açısından kontrol etmelisiniz. Kedinizin yediği mamanın piyasada bulunan kalitesiz mamalardan biri olması halinde, sağlığı bozulacaktır. Bunun sonucunda ishal ve kusma gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için, alacağınız mamanın içeriğindeki maddelerin dengeli olduğuna emin olmalısınız. Bu konuda bir uzmana danışma imkanınız bulunmuyorsa, mamanın içindeki kalsiyum ve fosfor oranlarına bakarak tercih yapmalısınız. Unutmayın ki, kedinizin sağlıksız olması sizin de sağlığınızda sorunlar oluşabileceğini gösterir. Kedinizin sağlıklı beslenmesi için, ona artık yemek vermemeniz gerektiği gibi çiğ et de vermemelisiniz. Kedinizin kendisini doğal ortamında yaşıyormuş gibi hissetmesini isteyebilirsiniz, ancak çiğ et yiyen kedilerde iç parazit oluşumu görülmektedir. İç paraziti olan kediler tüy döktüklerinde, insanların bu tüyleri yutmasıyla kötü huylu bazı kist oluşumları görülmektedir. Bu nedenle, kedinizi kaliteli ve güvenilir markalar tarafından üretilen yaş ve kuru mamayla beslemelisiniz. Yaş ve kuru mamanın birlikte kullanılması halinde yaş mamanın miktarının çok olmadığına emin olmalısınız.