arama

Royal Canin İnstinctive Jelly Yetişkin Konserve Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin İnstinctive Jelly Yetişkin Konserve Kedi Maması

Kedilerin ilk doğdukları andan itibaren değişen ihtiyaçları, bir çok farklı beslenme şekilleri ile beslenmelerini gerektirmektedir. Büyüme ve gelişme döneminde olan hayvanlar, değişen vitamin ihtiyaçlarına göre beslenme programlarına uyum sağlarlar. Evde bakılan yetişkin kediler için Royal Canin İnstinctive Jelly Yetişkin Konserve Kedi Maması tercih edildiğinde, haftada bir kaç gün kediye veirlen bu mama ile bir çok ihtiyacı karşılanacaktır.

Kediler konserve mamaları daha çok severler. Çünkü daha etli ve lezzetlidir. Aynı zamanda sağlıklı ve yüksek enerjili bu mamalar, kedileriniğz için doping etkisi yapacak ve keyifli bir ziyafet gibi gelecektir. Çok uygun fiyatı olan bu mamayı alarak haftada bir gün bile verseniz, kediniz için gerekli vitaminleri ona sağlamış olursunuz.

Bir çok farklı çeşidi olan bu mamalar, kedilerin cinsine ve mamanın içeriğine göre değişir. Somonlu, balıklı, tavşanlı, kuzu etli, sebzeli gibi bir çok farklı yaş mama çeşidi vardır.

Kedilerin Beslenmesi

Evcil kedilerin beslenmesi için mutlaka düzenli bir mama seçimi yapılmalıdır. Yavru kediler için farklı mamalar kullanılırken, yetişkin ve kısırlaştırılmış kediler için de farklı mamalar tercih edilmektedir.

Büyüme ve gelişme dönemine göre tercih edilebilen bu mama çeşitleri, kedinizin damak zevkine göre seçilebilir. Her kedinin damak tadı vardır ve her mamayı yemezler. Bu yüzden ilk önce azar azar alarak mamanın kedi için uygun olup olmadığı anlaşılır. Kedinin sindirim sistemi hassassa, dışkısında kanama olabilir ve malanın değiştirilmesi gerekebilir.

Bu yüzden mutlaka kedinin tüy sağlığı, sindirim sistemi ve damak tadına uygun seçimler yapılmalıdır. Yani pahalı olan mama iyidir diye bir şey yoktur. Önemli olan kedilerin bu yiyeceklere verdiği tepkileri takip edip analiz etmektedir.

Yaş ve Kuru Mama Seçimi

Yaş mamaların kokusu öyle güzeldir ki bazen insanların bile canı yemek ister. Kediler için de bu durum aynıdır. Yaş mamayı kısa sürede toz eden kediniz, kuru mamasını o kadar fazla iştahla yemeyebilir. Bu yüzden yaş mama sürekli verilmemelidir.

Yaş mama biraz yumuşak bir dışkılamaya neden olabilir. Bu yüzden beslenme düzenindeki yeri kuru mamadan daha az olmalıdır. Haftada 5 gün kuru mama veriliyorsa, 2 gün yaş mama verilmelidir.

Kuru mamaların seçiminde kedinin cinsi de dikkate alınabilir. Eğer cins kedi besliyorsanız, bazı mama markalarının kedilerin cinsine göre ürettikleri özel mamalar vardır. Kedinizin hangi mamayı seveceğini bilmiyorsanız, mutlaka azar azar tadım yaptırarak büyük paketler almalısınız.

Evde birden fazla kedi varsa, iki kedi de aynı mamayı yemeyebilir. Bu yüzden dışkı kontrolü yapılmalı ve kedinin rahatsız olmaması için uygun olan mama bulunana kadar denenmelidir.

Kedilerin Cinsinin Önemi

Cins kedilerin farklı sindirim sistemleri vardır ve buna göre mamalar yemelilerdir. Mutasyon sonucu oluşturulan bazı ırklarda özel bir özen ve dikkat gerektiren beslenme bakım rutini söz konusu olduğunda, özel mamalar yedirilmesi gerekebilir.

Royal Canin İnstinctive Jelly Yetişkin Konserve Kedi Maması

Mesela kuzu etli mamalar, kedilere pek fazla yaramaz. Bu yüzden tavuklu ya da balıklı çeşitleri deneyebilirsiniz. Ancak balıklı çeşitler de sindirim sistemini bozabileceğinden, kedinin türüne göre bir beslenme şekli uygulanması gerekebilir. Veterinerinize danışarak kedinin cinsine göre mamalar önermesini isteyebilirsiniz. Ama en iyi mama seçim yöntemi, kedinin tadarak denemesidir.

Bu yüzden en küçük paket mamalardan tattırmaya başlayarak, kontrollü bir dışkı gözlemi ile hangi mamanın kediniz için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Kedilerin ara sıra mamalarının değiştirilmesi, kuru ve yaş mamanın karışık verilmesi ve bazen de süt ve su karışımı içirilmesi sağlıklı bir beslenme programı için idealdir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER