arama

Royal Canin Instinctive Yetişkin Konserve Kedi Maması

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Instinctive Yetişkin Konserve Kedi Maması

Royal Canin Instinctive Yetişkin Konserve Kedi Maması

Kedi ve köpek mamalarının en çok tercih edilen markalarından olan Royal Canin Instinctive yetişkin konserve kedi maması ve diğer mama çeşitleri ile kedi ve köpeklerin beslenmesi için ideal mamalardandır.

 

Mama çeşitleri arasında yaş ve kuru mamaların popüler olduğu hazır mamalar, soslu, jöleli mama çeşitleri ile kediler için ziyafet niteliğinde olan mama çeşitleri yaratmıştır. Bu mamalar sayesinde kediler sağlıklı ve parlak tüylere kavuşacaklardır.

 

Her kedi türü için özel bir mama üreten Royal Canin, mamaların kalitesi ve lezzeti konusunda kedi ve köpeklerden tam not almaktadır.

 

Kediler Ne Yer?

 

Kediler sanıldığı gibi fare yemezler. Fareleri sadece yakalayıp öldürürler. Kedilerin balık, tavuk, kuş gibi hayvanlar ile beslenirler. Bu hayvanlar doğada bulunmadığından şehir kedilerinin beslenmesi için gerekli olan mama çeşitlerinin insanlar tarafından verilmesi gerekmektedir.

 

Mamalar dışında su ile karıştırılmış süt verilebilir. Bir çok esnaf kedilere çiğ olarak salam, et gibi ürünler vermektedir. Aslında bu oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü çiğ ürünler kedilerin metabolizmasını olumsuz olarak etkileyebilir.

 

Bu yüzden bir çok hayvansever kedi beslerken hazır mamalar ya da pişmiş et, ciğer gibi ürünler ile kedilerini beslerler. Sağlıklı beslenen kedilerin tüyleri de parlak olur ve metabolik sorunları da en aza indirilir.

 

Kısır ve Emzikli Kediler

 

Kısırlaştırılmış olan ve emziren kedilerin beslenmeleri de farklıdır. Emzikli ve hamile kedilerin daha iyi beslenmeleri gerekmektedir. Bu yüzden özel mamalar ve daha fazla protein içeren ürünler tercih edilmektedir.

 

Mama konusunda kısırlaştırılmış olan kediler de özel diyet mamaları ile beslenerek kilo kontrolü sağlanmalıdır. Kedilerin damak tadı insanlarınki gibidir ve her mamayı sevmeyebilirler. Bu yüzden sevecekleri mamayı bulabilmeniz için mutlaka bir kaç çeşit mamadan azar azar deneyerek, hangisinin alerjik reaksiyona neden olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

Kedinin dışkısında kan olursa alerjik etki gösteren bir mama yemiş olabilir. Bu yüzden hemen mama bırakılmalı ve doktora kontrole götürülmelidir. Aksi halde hastalık yüzünden zor zamanlar geçirmek durumunda olabilirler. Bu yüzden mama seçimi özenle yapılmalı ve bir çok farklı çeşit arasından kediniz için hangisinin uygun olduğu anlaşılmalıdır.

 

Kedi Beslenmesinde Gereken Yiyecekler

 

Kedilerin beslenmesinde gerekli olan dengeli yiyecekler, bir beslenme listesi oluşturacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu listede yer alan yiyecekler yaş mama, kuru mama ve içecekler olarak belirlenir.

 

Kemik sağlığı, bağışıklık sistemi ve tüylerin bakımı için önemli olan beslenme sistemi düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

 

Kedilere haftada bir iki gün yaş mama ve haşlanmış ciğer verilebilir. Bu yiyecekler aşırı verilmemeli ve kuru mama ile birlikte dengeli bir beslenme rutini oluşturacak şekilde tükettirilmelidir. Aksi halde kedi de hazımsızlık sorunu ortaya çıkabilir.

 

Kedilerin Bakımı

 

Kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Bir çok kedi, onun için özel bir tuvalet alanı kurduğunuzda hemen tuvalet eğitimini alır ve oraya pisler. Temiz olan kediler, pis olan kumlara pislemezler. Bu yüzden düzenli olarak kumların temizlenmesi gerekir.

 

Onun dışında kedilerin beslenmesi ve yatacak yer ihtiyaçları karşılandığında sorunsuz bir şekilde bakılabilirler. Gezdirme ihtiyaçları olmayan kediler, kısırlaştırılmaları durumunda daha rahat bakılabilirler. Çünkü erkek kediler eve idrar bırakabilir ve bu idrar oldukça pis kokar. Bu yüzden kısırlaştırmak gerekir.

Royal Canin Instinctive Yetişkin Konserve Kedi Maması

Kısırlaştırıldıklarında daha sakin olan kediler, sahipleri ile birlikte uzun yıllar uyum içinde yaşayabilirler. Tabi tırnak bakımını da ihmal etmeyerek, tırmalama kullanılmalı ya da tırnakların düzenli olarak kesilmesi de sağlanmalıdır.