arama

Sheba Sığır Etli Pouch Kedi Yaş Maması

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru bakımı

Sheba Sığır Etli Pouch Kedi Yaş Maması

Bir kedinin hamileliği genellikle 58 – 62 gün sonradır. 1 veya 5 yavru doğururlar. Yavruların bakımı ise doğdukları an itibariyle birlikte başlamaktadır. İlk olarak yavruların bakımının ilk bir ayı annelerinin kontrolünün altındadır. Doğumdan sonra yavrular 24 saat içerisinde anneyi emmeleri gerekmektedir, yavruların annelerinden emecek oldukları ilk sütün içinde bulunmakta olan immunglobulinler yavruların bağışıklıkları bakımından oldukça önemlidir.

 

Evde bakmış olduğunuz hamile olan kediniz genellikle sizin hazırlamış olduğunuz yerde değil kendinin uygun gördüğü yerde yavrularını veya yavrusunu doğurur. Kediler genellikle doğumlarını veteriner yardımına ihtiyaç duymadan yaparlar. Yavrular doğduğu andan itibaren anne kedi yavrularını besler ve yalar kedigözünden sakınır. Yavru kediler için belli bir yaşa gelinceye kadar bu yalama ve idrar ya da dışkı yaptırma olayı yavrular için hayati bir önem taşımaktadır.

 

Neden bu kadar önemli diyorsanız eğer sebebi şu kediler doğduklarında kedilerini idrarını yapabilecek kedini yalayabilecek reflekslere sahip değildirler. Yavrunun annesinden ayrılma yaşları ortalama olarak 2 aylık bir süreçtir. Yavruyu aldığınız zaman ürkek ve kormuş olabilirler. Çünkü ilk defa annesinden ve kardeşinden ayrılmış ve başka bir ortama götürülmüştürler. Bu yüzden dolayı da normal olarak ürkmüş ve korkmuş olabilirler.

 

Yavru bir köşeye saklanıp çıkmayabilir. Yavruyu çıkartmak için çekiştirmeyin bu durum yavruyu daha da korkutabilmektedir. Onunda sakin yumuşak bir dille nazikçe konuşun. Bir oyuncak bir ip ile onu o saklanmış olduğu yerden oyun oynatarak eğlence ile çıkartabilirsin. Çünkü kediler oyun oynamayı severler. Yavru kediniz bir kaç güne kalmadan hem size hem ortama alışacaktır.

 

Yavru kedinize onlar için üretilmiş olan özel kokuya sahip fare, top veya çorap gibi oyuncaklar verebilirsiniz. Kedinize vermiş olduğunuz oyuncak onun çok hoşuna gidecektir. Böylelikle iyi vakit geçirecektir. Kedinizin rahat bir şekilde uyuyabileceği yumuşak battaniye ve veya kedi yatağı alabilir rahat uyumasını sağlayabilirsiniz. Kediler genellikle yataklarının içine gömülüp yatabilecekleri ortamlara bayılırlar.

 

Diş değişimi

 

Yavru kediler 3, 5 aylıktan itibaren diş değiştirirler. Dökülmekte olan dişlerinin yerine çıkmakta olan dişler hayat boyu kalıcı olan dişlerdir. Yavru kedini 6 – 8 aylık olana kadar süt dişleri değişmiş olur. Kediniz 1 yaşına gelene kadar diş kaşıntısı yoğun olduğundan dolayı elinizi, ayağınızı veya bulmuş olduğu her şeyi kemirecek ve ısırma eğiliminde olacaktır.

 

Tuvalet eğitimi

 

Kedinizin tuvaletini yapabileceği geniş rahat bir kap ayarlayın içine topaklanan kedi kum koyun ve kedinizi getirin ilk önce eliniz ile kum karıştırın sonra kedinizi kumun içine koyun kediniz içgüdüsel olarak öğrenecektir. Böylelikle kedinizin idrarı ve dışkısı geldiğinde hemen kumuna gidip yapacaktır.

 

Beslenme

 

Kedinizi bilinçli ve dengeli bir biçimde beslemelisiniz. Bu durum en önemli temel şartlardandır. Kedinizi cinsiyetine, yaşına, yetişkinliğine, hamileliğine, kısırlık durumuna ve emzirme, kilo durumuna göre uygun mama ve konserve mama seçeneklerinden en uygunu ile beslemelisiniz.

 

Tüy bakımı

 

Kediler yılda 2 kez tüylerini değiştirmektedir. Kediler kendilerini yalayarak dökülmüş olan tüylerinin tamamını toplayamazlar bu yüzden dolayı kedinize en uygun fırça hangisi ise onunla kedinizin tüylerini taramalısınız. Böylelikle kedinizin tüyleri çabuk yenilenir. Daha parlak tüylere sahip olurlar.

Sheba Sığır Etli Pouch Kedi Yaş Maması

Bu mamaya kediniz asla hayır diyemeyecek bayıla bayıla severek yiyecektir. Bu mamanın içinde et ve et türevleri ( % 4 sığır eti içermektedir.), tahıllar, mineraller yer almaktadır. Bu mama; 8,5 protein, 5 yağ içeriği, 2,2 inorganik madde, 0,3 ham selüloz, 81 nem, 88 kcal/100 g enerji analitik bileşenleridir