arama

Tahılsız Kedi Maması

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tahılsız Kedi Maması

Kedilerin ihtiyaçları olgunluk dönemlerine, cinslerine, kilolarına ve hatta yaşadıkları iklimin sıcaklığına göre bile farklılık göstermektedir. Evcil hayvanlarımızı sınırsız bir sevgi büyütürüz. Onların bakımını hep gönülden olmak koşuluyla üstleniriz. Kedilerimizin sağlıklı ve dengeli yaşam sürmelerinin bazı püf noktaları vardır. Söz konusu bu püf noktalarına ulaşmak hiç de zor değildir. En önemli hususlardan biri olarak mama ile beslenme alışkanlıkları gösterilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme tüm canlılarda canlılığın vazgeçilmez kaynağı ve canlılığın sürdürülmesi için gerekli olan maddelerden biri olarak gösterilmektedir. Günlük olarak yaşam sürecinde evcil hayvanlarımız pek çok farklı gıda ile beslenirler. Çoğu zaman evlerimizde bulunan yemediğimiz yemekleri onlara vermeyi düşünürüz. Yenilmeyen yemekler kolayca hayvanlara verilebilmesinden ötürü pratik bir çözüm olarak görülebilir. Elbette her yemek artığının belli bir besleyicilik değeri vardır.

 

Fakat öngörüldüğü üzere onların hareketli doğasına yetecek kadar besleyiciliğin bulunup bulunmadığı ise tartışmalara gebedir. Uzman veterinerlere göre yemek artıkları evcil hayvanlar ve elbette kediler için gerekli besleyiciliğe sahip değildir. Bu yüzden pek çok marka evcil hayvanlarımız için gerekli olan tüm vitamin, minareleri ve omega 3 ve omega 6 gibi diğer önemli maddeleri barındıran mamalar üreterek piyasaya kazandırmaktadırlar. Satış noktalarında sıkça gördüğümüz mamalar birçok farklı yapıya sahiptir. Mamalar besleyicilik değerine göre çeşitlilik göstermektedir ve genellikle evcil hayvanların yaş bazında dönemlerine göre ayrılmaktadır. Mama tercihindeki önemli noktalardan biri ise seçilen mamanın içinde bulunan her maddenin taze olması ve doğal ürünlerden üretilmiş olmasıdır. Tahılsız Kedi Maması mama çeşitlerinden sadece birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Neden Tahılsız Kedi Maması?

 

Dünyada tahılsız mamalar bir trend olarak yükselmektedir. Bir çok yerli ve yabancı ünlü mama markası ürün gamlarına tahılsız mamalar da eklemeyi ihmal etmemişlerdir. Uzman veterinerler tarafından tahılsız beslenmenin faydaları tartışılmaktadır. Fakat testler ve kullanıcıların gözlemleri tahılsız mamaların diğer unsurlar bakımından zenginleştirildiği için daha faydalı olarak görünmektedir. Kedilerin sağlık açısından gelişiminin daha iyi olduğu konuşulmaktadır.

 

 

Kediler günde 3-5 öğüne varan sayılarda mama ihtiyacı duyabilmektedir. Bu öğünleri karşılarken kompleks olarak tam bir mama yapısını sunmak çok zordur. Bu yüzden tahılsız kedi mamaları ortaya çıkmıştır. Tahılın sindirim sorunlarına yol açtığı kanısıyla ilk defa denenen bu mamalar oldukça başarıya ulaşmıştır.

 

Tahıllı bir mamadan tahılsız bir mamaya geçiş kedilerin mama seçici yapısı dolayısıyla oldukça zor olabilmektedir. Mama üreticileri bunun çözümlerini sunmuşlardır. Kediye mama verirken eski ve alışkın olduğu mamaya yaklaşık yüzde 20 veya 25 oranında yeni mamadan katılması tavsiye edilir. Tahılsız kedi mamasını bu şekilde karıştırmalısınız. Bu düzeni birkaç gün boyunca sürdürmeniz çok uygun olacaktır. Ardından 7 gün içerisinde peyderpey yeni tahılsız mama oranını arttırarak mamaya geçiş sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.

 

Tahılsız Mamalar Nasıl Saklanmalıdır?

Tahılsız Kedi Maması

Mamanın oldukça yüksek sıcaklıkta, yüksek nem oranına sahip ortamlarda ve güneş ışığıyla devamlı temas halinde olan bir yerde saklamaması önerilmektedir. Köpek maması olarak tahılsız kuru mama kullanılması halinde olası sindirim zorluklarını ve problemlerini engellemek amacı ile tahılsız kuru mama ile birlikte daima taze ve temiz içme suyu bulundurulması kesinlikle önerilmektedir. Ürünün ambalajında ürün içeriği yer almaktadır. Fakat firma mamalarda yaptığı geliştirme doğrultusunda ambalajı aynı kalsa bile içeriğinde değişiklik yapabilir. Mama satın alınırken her defasında içeriğin kontrol edilmesinde fayda olduğu bildirilmektedir. Bu durum tüketicinin lehine bir durum oluşturabileceği gibi aleyhine bir durum da oluşturma ihtimali vardır. Bu yüzden evcil hayvan sahibi olarak kontrolü sıkı tutmanız önerilmektedir.