arama

Whiskas Kedi Maması

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Whiskas Kedi Maması

Piyasada kediler için satılan pek çok farklı mama çeşidi vardır. Mama ile beslenen kedilerin sahipleri mama konusuna ayrı bir özen göstermelidirler. Çünkü kedilerin beslenmeleri onların sağlıkları ve gelişimleri için çok önemlidir. Kediler her şeyden önce sağlıklı ve dengeli beslenmelidirler. Bununla beraber vücutlarına almaları gereken bazı maddeler vardır. Bu maddelerin bir kısmını kedilerin vücutları üretir, fakat bazı kedilerde üretilen miktar vücutları için yetersiz kalır. Durum böyle olduğunda kedinizin sağlığı için o madde dışarıdan mutlaka takviye edilmelidir. Kedilerin vücutları için önemli maddelerden birine örnek verecek olursak taurin maddesini söyleyebiliriz. Taurin maddesi kedilerin üreme sistemleri üzerinde etkili bir maddedir.

 

Whiskas, piyasada çokça gördüğümüz kedi maması markalarından biridir. Kedi sahiplerinin kedilerinin bakımı için tereddüde düştükleri konularda birbirleriyle bilgi alış verişinde bulundukları forum sitelerinde whiskas markası pek övülmemektedir. Whiskas kedi maması hakkında pek çok eleştiri vardır ve deneyen pek çok kedi sahibi whiskas kedi mamasını asla kullanmamanız gerektiğini söylemektedirler. Bu eleştirilerinde ve uyarılarında ne kadar haklı olduklarını kesin olarak anlamak çok kolay bir iş değildir. Çünkü kedi mamalarının iyi olup olmadığını anlamamızı sağlayan birtakım ölçütler olsa da, mamanın kedinize iyi gelip gelmeyeceği yalnızca kedi maması ile ilgili değil, kedinizin özellikleri ile de ilgili bir durumdur.

 

Kedinize vermeniz gereken mamanın çeşidi kedinizin yaşına, türüne, besin alerjisi olması vb. durumlara göre değişebilir. Kedilerin yaş bakımından sınıflandırılması Whiskas’a göre şöyledir:

 

– 1 yaşından küçük kediler yavru kedi

– 1-8 yaş arası kediler yetişkin kedi

– 8 yaşından büyük kediler ise seniorlar olarak nitelendirilir.

 

Kedinizi kuru ya da yaş mama ile besleme konusunda ikileme düşebilirsiniz. Bu kararı vermenizde yardımcı olabilmek için şunları söyleyebiliriz:

 

 

1- Kuru mamalar kedinizin diş temizliği için çok iyidir.

2- Yaş mamalar su içerirler ve kedinizi su ihtiyacını karşılayabilmesi için destekler. Kedinizde idrar yolu problemleri olmasını engeller.

3- Yaş mamalar lezzetlidir.

 

Eğer karar veremiyorsanız yaş mamaya biraz kuru mama ekleyerek kedinize yedirebilirsiniz. Böylece kediniz iki mama ile de beslenmiş olacaktır.

 

Whiskas kedi mamalarını pişirmeniz gerekmez. Ancak mamayı kedinize vermeden önce mama paketi üzerindeki talimatları iyice okumanız tavsiye edilir. Whiskas mamalarını serin ve kuru olan bir yerde muhafaza etmelisiniz. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlarda kesinlikle bekletmemelisiniz ve buralardan uzak tutmalısınız. Aynı zamanda mamaları kokusu keskin olan maddelerden de kesinlikle uzak tutmanız gerekir. Mama paketini açtıktan sonra mamaları buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak Whiskas kedi mamalarını buzdolabında saklasanız dahi paket açıldıktan sonra 4 gün içinde kedinizin tüketmesi gerekir. Bu süre içinde mamayı buzdolabından çıkarır çıkarmaz kedinize vermeyiniz. Mamanın sıcaklığının oda sıcaklığına gelmesi için bir süre bekleyiniz. Çünkü kediler soğuk mama sevmezler ve yemek istemezler.

 

Whiskas ödül mamaları yüksek oranda lif, protein ve vitamin içerir. Ancak kediniz bu mamaları çok sevse de ödül mamaları normal mamaların yerini tutamaz. Kedinizi beslemek için normal yaş ya da kuru mamaları tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kedinizi beslerken mamanın yanında mutlaka yeterli miktarda su bulundurmaya özen gösteriniz ve kedinizin bu suyu içtiğinden emin olunuz. Çünkü kedilerin sağlıkları için günlük yeterli miktarda su içmeleri çok önemlidir.

Whiskas Kedi Maması

Whiskas’ın kullanıcıları için “Whiskas ile Büyümek” adlı bir programı vardır. Bu programa kaydolan Whiskas kullanıcıları kedileri için yıl boyunca Whiskas’tan rehberlik hizmeti alırlar. Kendilerine Whiskas ürünleri ile ilgili düzenli bilgiler verilir. Dilediklerinde Whiskas’ın internet sitesi üzerinden kedilerin sorunlarıyla ilgili her türlü bilgi ve tavsiyeye ulaşabilirler.