arama

Whiskas Mama

 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Whiskas Mama

Whiskas Mama

Whiskas mama ve whiskas markası adına yapılan taramalara göre 1936 yılında Kal Kan ismiyle kurulmuş, 1938 yılında ise Whiskas adını almıştır. Üretim yeri McLean, Virginia USA’ dir. Türkiye’ de dağıtımını yapan firmanın Mars gıda olduğu bilinmektedir. Firmanın sayfası incelendiğinde ürün çeşitliliğinin çok fazla olmadığı, hayvanların özel beslenme gerekliliklerini karşılayacak türden mamaların bulunmadığı görülmektedir. Kısırlaştırılmış olmasından, tüy dökümü ve deri özelliklerine kadar her konuda çözümü olan bir mama markası değildir. Hâlbuki evcil hayvanınızın günlük beslenme değerlerini edinmesinin yanı sıra içinde bulunduğu ya da bulunacağı herhangi bir sağlık problemini tetiklememeli aksine engelleyici/azaltıcı yönde olmalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında aynı marka kullanılarak tedavi amaçlı beslenmenin sürmesi gerekmektedir.

 

Herhangi bir whiskas mamasını inceleyerek sonuçların dostunuz için faydalı olup olmadığını irdeleyelim;

 

Whiskas Biftekli Kuru Mama İçeriği:

 

Tahıllar

 

Tahılın yüksek miktarda olması pH’ ı hızlı bir şekilde 6’nın altına çeker bu da nişasta parçalayan bakterilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Tahıl türlerinin faydalı olabilmesi için ilgili esansiyel aminoasitlerce tamamlanmış olmalıdır. Bu protein kaynakları; soya küspesi ve balık yağı unudur. Tahılların tiamin (vitamin B1) içermesi evcil hayvanınız için faydalıdır. Ancak küflenme durumunda bu özelliğini kaybedecektir. Niacin kaynağı olan tahıllar, bu vitaminin serbest kullanımına izin vermemektedir. Etiket üzerinde tahıl ve tahıl yan ürünleri ifadesi varsa ham protein>%10, ham yağ>%5, ve nişasta>%20 olduğunu anlaşılmalıdır.

 

Et ve et türevleri

 

Bu tür bileşimlerin açıklamasında, hangi türe ait bir et olduğu ve bileşime konurken nasıl işlendiğinin belirtilmesi gereklidir. Çünkü et türevleri dendiğinde kullanılan hayvanın gagası vb. kısımları da içine girmektedir. İşlenme yöntemleri içinde belli kısıtlamalar bulunmaktadır.

Genellikle protein desteği sağlamak amacıyla bu bileşimlerin ilave edildiği düşünülmektedir. Ancak Whiskas mama genel olarak bu bileşimin miktarını %85’lerde bulundurmaktadır. Bu da hayvanınız için çok fazladır.

 

Bitkisel ve Hayvansal Yağlar

 

Yağlar genel olarak sindirilen, emilen ve metabolize edilerek gereksinimleri karşılayan temel besin maddelerinden biridir. Besinlerde bulunan yağ sayesinde gelişim tamamlanır. Özellikle bitkisel yağlar ürenin amonyak ve karbondioksite dönüşmesini hızlandırır.

 

Aromatik bileşenler

 

            Whiskas mama hakkında asıl sıkıntının başladığı bağımlılık yapan etkileri bu bileşende başlamaktadır. Aromatik bileşenlerin izin verilen miktarı 10.000mg/kg’ dir.

 

Ürünün türü ne olursa olsun tüketici içeriğine kesinlikle dikkat etmelidir. Birçok kullanıcı yorumu okunduğunda evcil hayvanlarda ishal, bağımlılık, obezite, fazla enerji gibi sorunlar görülmektedir. Burada en zor aşılacak problem mamanın bağımlılık yapıyor olmasıdır. Nedenini kesin olarak söyleyememekle birlikte, aromatik bileşenler ve %85’ e kadar çıkan et bileşimlerinin sebep olacağı düşünülebilmektedir. Hiçbir sorunu olmayan yalnızca dengeli ve iyi beslenme amacı güderek whiskas mama alındığı varsayıldığında, kedinizin karaciğer, böbrek, sindirim, deri ve tüy gibi aklınıza gelebilecek her türlü hastalığa yakalanabilir. Bu durumlarda veterinerin verdiği ilaçlar haricinde beslenmesi artık diyet gibi olacak ve mama buna uygun verilecektir. Whiskas mama bu tür veteriner diyet adı altında özel beslenme amaçlı yem çeşitliliği bulundurmadığından kedinizin mamasını değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bu durumun ortaya çıkarabileceği durumlar;

 

 • Hayvanınızda iştahsızlık
 • Huysuzluk
 • Davranış bozukluğu
 • Dışkılama problemi

 

 

 • Kilo kaybı
 • Hareket eksikliği
 • Obezite

 

Şeklinde sıralanabilir. Bu durumlar var olan hastalığının yanında kedinizin iki kat rahatsız olmasına neden olacaktır.

Whiskas Mama

İnsanların herhangi bir sıkıntıları olduğunda onu anlatabilme ve çözme olanağı varken, hayvanların bu tür becerileri evrimleşmemiştir. Onlara iyi bir yaşam sağlamak için insana, verilen aklın kullanılması, araştırma yapması düşmektedir.