arama

Yaş Mama Kedi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yaş Mama Kedi

 

Günümüzde evcil hayvan sahibi insan sayısı hızla artmaktadır. Dolayısıyla edindiğimiz hayvanın bakımını nasıl yapmamamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Bilinçsizce yapılan uygulamalardan kaçınarak evcil arkadaşlarımıza ıstırap çektirmeden sağlıklı bir hayat sunmalıyız. Peki, bu konuda başlıca dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

 

Evcil hayvanlarınızın bakımında başlıca dikkat gerektiren konular sağlık kontrolleri, beslenme kalitesi ve temizliği olmalıdır. Öncelikle bir veteriner tarafından sağlık kontrollerinin eksiksiz ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Bunun dışında herhangi alerjik bir durumla karşılaşmamak açısından temiz bir ortam sağlanır. Beslenme ise evcil hayvanlarınız için hayati önem taşır. Onların sağlığı açısından mama seçimleri özenle yapılmalıdır. Piyasada bulunan mamaların birbirinden farklı bileşeni bulunmasıyla birlikte, kullanılan mamalar her kedi üzerinde farklı etki yaratabilir. Mamaların kalitesi, içeriği, besin değeri ve ekonomikliği değişkenlik gösterebilir. Veterinerinizin onayladığı ve kedinizde fizyolojik, alerjik ve ruhsal etkiler yaratmayan mamalar sizin için ideal bir seçim olabilir. Karşımıza yaş ve kuru mama olarak iki çeşit kedi maması çıkmaktadır.

 

Yaş mama ve kuru mama nedir?

 

Yaş mamalar, içerisinde bulunan et ve yan ürünleri, tahıllar, su ve jel halindeki maddeler, mineral ve yağlar püre haline getirilerek çeşitli ısıl işlemlerden geçirilir. Küp şeklinde ve jel takviyesiyle kaplar halinde tekrar işlem görerek piyasaya sunulur. Kaliteli yaş mamalar besin değerleri açısından kedinin ihtiyacını karşılayan mamalardır. Ancak düşük kalitedeki yaş mamalardan uzak durulmalıdır.

 

Kuru mamalar uzun yıllardır piyasada bulunmaktadır. Uzun süreçte, çeşitli takviyelerle kullanıldığında kediler üzerinde herhangi bir sorun olmadığı gözlenmiştir. Kedilerin ağız ve diş sağlığı için yaş mamalara göre daha sağlıklı olmasıyla birlikte kullanım ve temizlik açısından yaş mamalara göre daha kullanışlıdır. Yaş mamalarla karşılaştırıldığında daha hesaplı olmasından dolayı kalitesiz bir yaş mama yerine kuru mamalar tercih edilebilir.

 

 

 

Kediler yaş mamaları daha lezzetli bulduğu için kuru mamaya göre daha çok tercih ederler. Kedilerin doğası gereği çevresel etkilerle de tetiklenmesi sonucu oluşan sıklıkla görülen rahatsızlıkları vardır. İdrar yolu ve böbrek sorunları nedeniyle kullanılan mamanın çeşidine göre su takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Yaş mama kedi için su açısından daha zengin olması dolayısıyla ideal bir mama seçimi olabilir. Ancak kuru mama kullanıyorsanız eğer yanında su takviyesi yapmanız kediniz için son derece önemli olacaktır.

 

Kuru ve yaş mama karıştırılarak verilir mi?

 

             Kedinizin ihtiyacı olan besinsel değerler yeterince karşılandığında kuru ve yaş mamanın karıştırılarak verilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bu değerlerin iyi oranda ve karışan mamaların besin değerlerinin yaklaşık ve yüksek değerde olmasına özen gösterilmelidir. Karışımdaki mamalardan herhangi birisi düşük değerde ise takviye edilecek diğer mama belli oranda verilerek açık kapatılmalıdır. Bunların yanında kedinizi aşırı beslememeye özen göstermeniz önerilir. Aksi takdirde kilo artışı ve obezite gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Mama saklama koşulları nelerdir?

Yaş Mama Kedi

Kullandığınız mamalarda vitamin ve lezzette kayıplar yaşanmaması için her kullanım sonrasında ağzının kapalı tutulmasına özen göstermeniz önerilir. Bunların yanı sıra bayatlama ve havayla girdiği etkileşim sonrası oksitlenme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kullandıktan sonra havayla teması olmayacak şekilde ambalajın havası alınarak mamanın ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Mamaları güneşten uzak ve serin yerlerde saklamalısınız. Az ve sık yemek yiyen kediler için eğer kediniz verdiğiniz mamanın tamamını bitirememişse tazeliğini korumak ve temiz tutmak için üstünü örtmeniz gerekebilir. Mama paketinin ağzı açıldıktan sonra kullanma süresi olarak yaklaşık 1 ay verilmektedir. Bozulmalara karşı kullanma tarihini geçirmemeye ve kedilerinizin rahatsızlık yaşamaması için eski mama kullanmamaya dikkat edilmelidir.