arama

YAVRU KEDİ MAMALARI

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Bu gün bu yazımda sizlere sağlıklı ve kaliteli bir yavru kedi mamaları nasıl olmalıdır onu anlatacağım.

YAVRU KEDİ MAMALARI

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde bulunan maddeler çok ama çok önemlidir. Kedilere alerji yapan ; mısır , mısır gluteni , buğday , soya , kurutulmuş arpa küspesi , digest gibi maddeler kedi mamalarınızın içerisinde bulunmamalıdır. Öncelikle zaten bu maddelerin hiç biri kedilere faydalı olan yiyecekler listesinde bulunmuyor. Bu ürünlerin mamalara koyulma sebepleri tamamen maliyeti daha ucuza çekmektir. Kimi kediler alerjik değildir. Vücutları bu mamaları tolere edebilir. Ancak mamanızın içinde ne kadar boş madde olduğunu ve kediniz bir gün alerjik belirtiler gösterirse suçluyu bulmanızda yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içeriği kaynağı belli etten oluşmalıdır. Bu terimi biraz açmada fayda var sanırım. Chicken by products, animal by products gibi tanımlar yani Türkçe karşılığı et ve yan ürünleri , et ve türevleri gibi ucu açık tanımlardır. Bir çok dolandırıcı şirket bu mama paketlerinin üzerine bu tanımları yazıyor ve mamanın içerisine hastalıklı ölen hayvanların etlerini koyuyor. Bu mamalar kediniz için tehlikelidir ve besleyici değildir. İyi bir mamanın üzerine , mama ne eti içeriyorsa o yazılmalıdır. Kelime oyunları ile insanları kandırmamak gerekir.

 

Şimdiye kadar yazdıklarımı özetlemek gerekirse ; mamaların içerisinde kedinize alerjik etkiler yaratabilecek maddeler olmamalıdır. Mamadaki et kaynağı açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. Et ürünleri ve et türevleri gibi kelime oyunu içeren mamalardan kaçınılmaldır.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir mamanın içermesi gereken diğer bir özellik ise dengeli fosfor , kalsiyum ve magnezyum oranına sahip olması gerekir. Bu oranların yüksek olması kedinizde beklenmedik böbrek taşı , idrar yolu gibi hastalıklara yol açabilir. Kediler genellikle kuru mama ile beslendiğinden dolayı en az 1 günde 1 kahve fincanı kadar su içmeleri gerekir. Kediler suyu pek sevmezler. Bu yüzden su içerken bile çok titizdirler. Dikkat ediniz. Su içmiyorsa mutlaka gün içerisinde siz ona şırıngayla su içirin. Balık kaynaklı mamalarda gelen doğal fosfor nedeniyle fosfor , kalsiyum , magnezyum oranları yüksek olabilir. Ancak bu oranlara yinede dikkat etmek gerek.

 

Dengeli protein oranı da dikkat etmemiz gereken önemli etmenlerden bir tanesidir. Kediniz alerji olduğunda ilk yapmanız gereken şeylerden biri alerji kaynağını tespit etmek ve o kaynağı kesmektir. İnsanlarda olduğu gibi çok ağır besleyici yiyeceklerden yani protein oranı fazla olan besinlerden ve yaş mamalardan kaçınmak gerekiyor. Dengeli protein oranı kedinize göre değişir. Ancak bizim önerdiğimiz oran %30 ile %50 arasındadır. Çok yüksek protein kaynaklı olmalarıyla övünen mamaları denemenizi tavsiye etmem. Çünkü kedinizin alerjik bir yapısı varsa bu size olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yüzden protein oranını dengede tutmada fayda vardır diye düşünüyorum.

 

Bir diğer önemli konumuz ise mamaların nasıl muhafaze edildiğidir. Mamalar kimyasal koruyucu maddeler ile mi yoksa doğal yollarla yani Tokoferol E ve C vitaminiyle ve biberiye özü ile mi bozulmadan muhafaza edildiği çok önemlidir. Mamaların bozulmaması için kullanılan kimyasal maddeler ; BHA , BHT , equitoxin gibi benzin türevi maddelerdir. Bu maddeler kedinize , doğru oranda kullanılmazlarsa oldukça zararlıdır. Dış kaynaklı holistik veterinerler bu tür kimyasal koruyucu maddelerin kedilerin bünyesinde birikip ileriki zamanlarda kansere ve birçok korkunç hastalığıa neden olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca bu kimyasal maddelerin uzun dönem kullanıldıkları takdirde bağışıklık sistemine zarar verdikleri de bilinmektedir. Şöyle düşünebilirsiniz : Yeni doğan bebeğinize içinde kimyasal katkı maddeleri bulunan yiyecekleri yedirmezsiniz değil mi ? İçinde kimyasal koruyucu madde bulunduran yiyecekler kansere neden olurlar ve sağlığımız açısından zararlıdırlar. İşte kedi mamalarında da durum bundan ibarettir.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde öncelikle Taurin olmak üzere birçok vitamin , mineral , kuru mamanın kabız yapmasını önleyici elementler olmalıdır. Taurin maddesi kedilern kalp ve görme fonksiyonları açısından oldukça önemlidir. Bu madde vücutlarında üretilmediği için takviye olarak alınması gerekmektedir. Taurin maddesini kedinize , kedi vitaminleri , vitamin pastaları , taurin tabletleri aracılığı ile verebilirsiniz.

YAVRU KEDİ MAMALARI

Son olarak , kedi maması alırken önce mama firmasını ve mamayı internet üzerinden araştırmanızı tavsiye ediyorum. Tabii Türkçe sitelerde değil… Çünkü bu konu hakkında yeterince Türkçe kaynak bulunmuyor. İngilizce olarak araştırma yapmanızda fayda vardır . Eğer İngilizce bilmiyorsanız bir başkasından yardım alarak bu araştırma işini yapmalısınız. Bahane ederek bu araştırma işini hiç yapmazsanız yukarıda anlattıklarımın hiç birini anlamamış demek olursunuz.