arama

Yavru Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Kedi Maması

İnsanların en iyi dostlarıdır evcil hayvanlar. Bu evcil hayvanlar içinde kediler; en haşarı, en yaramaz olanlarıdır diyebiliriz. Sevimli dostlarımız tamamen savunmasız ve bizlerin sevgisine, ilgisine muhtaç konumdalar. Onları sahiplenirken bir anlık hevesle böyle ciddi bir olayı gerçekleştirmememiz gerekir. Gerçekten ilgilenecek, sağlık kontrollerini aksatmayacak, yedikleri mamaları özenle seçip, temizliklerine gerektiği ölçüde dikkat edeceksek sahiplenmeliyiz. En yakın dostlarımız olan kedileri bir obje gibi evin bir kenarına atıp telefon veya televizyona dalmamalıyız. Onların da evimizin bir ferdi olduğunu unutmamalıyız.

 

Tırnak bakımlarından tutun, tüy dökme zamanlarına kadar hepsini takip etmeli, uzman veterinerlerden yardım almalıyız. Özellikle yavru ve yaşlı kediler daha fazla özen gerektiren bakıma ihtiyaç duyarlar.

 

Kedilerimiz için en önemli noktalardan biri de mama seçimidir. Onlara en iyi gelen mamayı sahiplenen hayvanseverler özenle seçmelidir. Yavru kedi maması seçimi yaparken; daha doğrusu yavru kedilerimizi beslerken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır: Seçtiğimiz yavru kedi maması markasına dikkat etmeliyiz. Bilinmeyen ve pek tercih edilmeyen bir markayı seçmemeliyiz. Veya daha önce aldığımız, fakat yavru kedimizin tüketmekten hoşlanmadığı mamaları tekrar almamalıyız. Mama verdiğimiz kabları her daim hijyenik olmalıdır. Yiyecekleri yavru kedi maması bayat olmamalı, gün içerisinde birkaç defa olmak koşuluyla, yiyebilecekleri kadar taze mama olmalıdır kaplarında. Çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da özen göstermeliyiz. Eskiyen, tarihi geçen mamaları kesinlikle tüketmelerine izin vermemeliyiz. Çok fazla yemek yedirerek sağlıklarını etkileyecek kadar kilo almalarına da izin vermemeliyiz. Ve bir başka hayvan için hazırlanan mamaları kedimize yedirmemeli, uzun süre yemekten uzak duruyorsa hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeliyiz.

 

Sevimli dostlarımıza yavru kedi maması haricinde ek olarak sütte verebiliriz. Fakat bazı kedilere içindeki laktoz oranından dolayı süt iyi gelmeyebilir. Özelliklede kedimiz yavru olursa daha dikkatli olmalıyız bu konuda ve böyle bir durum fark ettiğimiz anda süt vermeyi kesmeliyiz.

 

Zaman zaman da kedilerimizde kabızlık görülebilir. Bunun sebebi de genelde yedikleri mamalardan kaynaklanır. Yavru kedi maması seçerken bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Kaliteli olmayan yavru kedi maması kedilerimizin aşırı tüy dökmesine de sebep olabilir. Köpeklere nazaran daha fazla proteine ihtiyaçları olduğunu bilmeli; vitamin eksikliği, kemik hastalıklarına sebep olacak mamalardan kaçınmalıyız.

 

Özenle seçtiğimiz yavru kedi maması haricinde kedilerimize; pişmiş balık, sebzeli veya makarnalı et, pişmiş ev yemekleri, ton balığı, kıyma gibi yiyeceklerde verebiliriz. Elbette hepsini bir defa da değil günlere veya gün içi saatlere bölerek bayatlamadan yedirmeliyiz.

 

Bir kediye Henüz sahip olmayanlar bütün bunları göz önünde bulundurarak sahiplendikten sonra gerçekten iyice bakıp bakamayacaklarına düşünüp karar vermeleri gerekir.

 

Her ay kedimizin mama parası, veteriner parası, vs. düşünülerek evimizin bir üyesi olduğu unutulmadan bir kenara ihtiyaçları için para ayırmamız gerekir. Ve hatta onları düşündüğümüz için evin içerisinde zarar görmeyecekleri bir ortam da hazırlanması gerekir. Özellikle çevreyle yeni tanışan yavru kedilerin mamasını seçerken nasıl özeniyorsak; ev içerisinde cam veya balkondan sarkıp kendilerine zarar verecekleri davranışlarına engel olmak için tel çektirmeliyiz. Onların derisini incitmemesine özen gösterecek şekilde cam ve balkon çevresine rahat dolaşıp, oynayacakları ortamlar hazırlamalıyız.

Yavru Kedi Maması

Yalnızlığımızı unutturup bize resmen dost olan, keyifli anlar geçirmemizi sağlayan, her bir canlının teker teker ne kadar değerli olduklarının farkına varmamızı sağlayan, sevgili yavru kedilerimize; imkanlarımız doğrultusunda rahat edebilecekleri bir yaşam sunmalıyız. Bizlere ve bizim onlar için yapacağımız seçimlere ihtiyaçları olduğunu aklımızdan çıkarmadan yavru kedi maması seçmeli özellikle beslenmelerine dikkat etmeliyiz.