arama

Yavru Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru Kedi Maması

Kedilerin kökeni Mısır Uygarlığına dayanmaktadır. Kediler ilk olarak Kuzey Afrika’da ortaya çıkmış ve memeli hayvan statüsüne giren hayvanlar arasında yer almaktadır.

 

Kediler genel anlamda 20 yıla kadar yaşabilmekte olup araştırmalar sonucu ortalama ömürlerinin 14 olduğu saptanmıştır. 14 yıl olan bu süreçte kedilerinizin bakımını ve beslenmesini çık iyi yapmanız durumunda bu süre daha uzayacak ve kediniz daha fazla yaşayacaktır. Kendinize , ailenize veya çocuğunuza bir yavru kedi almak istiyorsanız yazmış olduğumuz makalemizi incelemenizi ve kediler hakkında bilgi sahibi olmanızı önermekteyiz.

 

Almış olduğunuz yavru kedi ilk başta sizi bakışlarıyla etkileyecektir. Onun masum bakışları sizin ve tüm ev halkının içini eritecektir adeta. Yavru kedinizin size ve ailenize alışması için ona göstereceğiniz ilgi ve onun bakımını güzel bir şekilde gerçekleştirmek çok önemlidir. Sizler kedilerinizi ne kadar çok sahiplenirseniz onlar da sizlere o kadar çabuk alışacaktır. Kedinize bir an önce alışmanızı tavsiye ederiz çünkü ortalama olarak 15 yıl sonra maalesef kedilerinizi kaybetmek durumunda olacaksınız.

 

Yavru kedilerinizi evinizde beslemeyi düşünüyorsanız kediniz için bu durum biraz huzursuz olabilir. Çünkü kediler evinizin ortamına hemen alışamayabilirler. Bu süreç içerisini de sizlere düşen ise kedinize kendini huzurda hissetmesi için oldukça şefkatli davranmanızdır. Sizler için eviniz gayet yaşama uygun bir yer olabilir fakat yavru kediler evinizde bulunan büyük eşyalardan korkabilir ve ürkebilir. Bu durumda size de alışması zaman alabilir. Bundan dolayı evinizde yavru kedi besleyecekseniz evinizi onların huzurda hissedebileceği şekilde dizayn etmeniz gerekmektedir. Yavru kediler bulundukları alana çok çabuk alışabilen hayvanlardır. Ama yine de kedileriniz uyurken yattıkları yerin altına sıcak bir su şişesi koymalısınız. Çünkü kediler kardeşleri ile yatarken oldukça sıcak ortama alışmışlardır. Aynı zamanda kedinizin bulunacağı ortam çok fazla kuru olmamalı ve oldukça havalandırılmalıdır. Çünkü kediler her ne kadar evcilleşseler bile özlerinde doğa hayvanlarıdır.

 

Bir başka bir sorun da kedinizin çok fazla hareketli olmasından kaynaklanabilir. Bundan dolayı kedinizin güvende olmadığı hissetmeniz çok normal bir durumdur. Kedinizin güvende sizlerin de huzurda olması için evinizdeki pencereleri kapalı tutmaya özen göstermeli soba veya şömine bacalarından kedinizi uzak tutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kediniz kaçabilir kaybolabilir pencereden düşebilir veya bacaya düşüp yanabilir.

 

Yavru kediler için en önemli unsur beslenmesi konusudur. Yavru kedilerinizi kesinlikle sütle beslememelisiniz. Çünkü süt kedinizin sağlığını bozabilir ve kedinizin ishal olmasına neden olabilir. Bu durumda hem kediniz hem de sizler huzursuz olabilirsiniz. Kedilerinizin beslenmesi için onlara kedi maması verebilirsiniz. Ancak ilk başlarda sizden önce kullandığı mamayı kesmemelisiniz. Kedinize yeni vereceğiniz mamayı eski maması ile karıştırarak vermeye özen göstermelisiniz. 5-7 gün arası bir durumda kediniz yeni mamasına alışmış olacaktır. Kediniz 3 aydan küçük ise günlük 4 öğün mama vermelisiniz . 3 ila 6 ay arasında ise ortalama günde 3 öğün , daha sonrasında ise günde ortalama 2 öğün mama vermelisiniz. Kedinize vermiş olduğunuz mamanın az miktarda fakat sık sık verilmesine özen gösteriniz. Bu kediler için çok önemlidir.

Yavru Kedi Maması

Kediniz ilk aylarda çok fazla gelişim göstereceği için bu süreçte çok iyi bakılmaya ve beslenilmeye ihtiyacı vardır. Bundan dolayı ilk aylarda bu durumlara çok fazla dikkat etmelisiniz.Hazırlamış olduğumuz bu mama kedilerinizin bakımı ve beslenmesi açısından çok faydalı olacaktır. Sizler de kedilerinize bu mamayı yedirirken asla pişman olmayacaksınız.