arama

Yavru Kedi Yaş Mama

  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

 

Yavru Kedi Yaş Mama

Yavru Kedi Yaş Mama

Kediler gerçek etobur canlılardır, sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için ete dayalı bir beslenmeleri gerekmektedir. Onların doğal besinleri avladıkları; kemirgenler, kertenkeleler, böcekler ve kuşlardır. Avlarından protein, yağ ve su ile içeriğin %10’undan daha az miktarda karbonhidrat gereksinimlerini karşılarlar. Enerji kaynağı olarak protein ve yağları kullanırlar. Onlar insanlar ve köpekler gibi karbonhidratları enerji kaynağı olarak değerlendiremezler.Evde hazırlanan yemeklerde insanlar için iyi bir nişasta kaynağı olan patatese kedilerin toleransı 8 gr / Kg ağırlıktır. Diyelim ki kediniz 5 Kg ağırlığında 8×5= 40 gr patatesi bünyesi kabul eder.45 Gram patates yerse, yemek zorunda kalırsa sindirim sorunları ortaya çıkar.

 

Evcil kediler beslenirken içgüdüsel olarak doğal yaşamdaki atalarının beslenme rejimlerini taklide yönelik yiyecek arama, yeme davranışları gösterir. Onların bu davranışlarına, arayışlarına yardımcı olmak için ev de hazırlanan yiyecekler idealdir ancak tek yönlü beslenmek tehlikelidir, pişirmeye bağlı besin değerlerindeki kayıplar ya da çiğ gıdaların sakıncaları göz önüne bulundurulduğunda bir seçenek olarak yaş mamalar önemlidir. Hazırlama, sunma kolaylığı düşünüldüğünde iyi bir seçenektir. Yaş mamalar kuru mamalara göre sindirilebilirlikleri daha yüksek oranda yağ ve protein daha düşük oranda karbonhidrat içerirler.

 

Konservelerin içeriğindeki yüksek su miktarı kedilerin böbrek ve idrar keselerinin sağlığı için önemlidir ve koruyucudur. Yaş mamaların içeriğindeki yağların sindirilebilirliği, tüylerin ve derinin sağlığı da gelişir.

 

Yaş mamaların sindirilebilirliği daha yüksek olduğu için kum kutusundaki dışkı miktarının da azaldığını görmek mümkündür. Farklı lezzetlerle besleme onu tat bağımlısı olmaktan korumaktadır, herhangi bir besin bileşeni eksikliğine bağlı yetmezlik hastalığı, gıda alerjileri, yangılı böbrek hastalıklarının gelişmesi önlenecektir. Sürekli kuru mama ile beslenmek risklidir. Oysa beslenmenin hem kuru mama hem de yaş mama ile sağlanması ile hem lezzet seçenekleri çoğalacak hem de değerli protein kaynağı sağlanmış olacaktır.

 

 

 

Yetişkin kedilere köpeklere göre 2-3 kat daha fazla hayvansal proteine gereksinim duyarlar. Bu nedenle kedi kuru mamaları köpek kuru mamalarına göre 1/3 daha fazla protein içerir, ortalama olarak yetişkin köpek kuru mamalarında protein %20-26 iken kedi mamalarında %30-35’dir. Kedi böbrek yetmezliği hastalıklarına karşı hazırlanan mamalarda protein miktarı kısıtlanır ( % 26-28 ).

 

Kuru mamalar çok fazla su çeker. Kediler az su tüketen canlılardır,salt kuru mama ile beslenen kedilerde bedendeki toplam sıvı miktarının büyük bir bölümü kuru mamaların sindirimi sırasında kullanılırsa böbreklerde ki sıvı dolaşım miktarının azlığına bağlı böbrek bozuklukları ortaya çıkar

 

Kedilerin çoğunda karbonhidrat sindirimi yetersizdir ve iyi metabolize edilemezler. Az hareketli kedilerde şişmanlık hastalığının gelişiminde birçok faktör olmakla beraber başrolünde karbon hidratlardır.Ev de hazırlanan mamalar ve, düşük kaliteli kuru mamalar ( yüksek karbonhidrat, düşük hayvansal protein içeren .Şişmanlık kedilerde eklem problemleri, karaciğer, böbrek ve şeker hastalığına neden olur.

 

En yeni araştırmaların sonuçlarına göre kedilerde şeker hastalığının nedeni yüksek miktarda karbonhidrat alımıdır. Aşırı kilolu kedilerin çoğunda karbonhidratlara karşı alerjisi vardır. Uzmanlar şeker hastalığı ile karşılaşılan kedilerde ilk olarak beslenme şeklini önerirler ve yaş mama ile beslenmeye başlanır. İnsüline olan ihtiyacın azaldığı, iyileşme sürecinin hızlandığı çok belirgin bir şekilde görülür.

 

Bu hastalıklar görülmeden, önleyici olarak kediler daha yavruyken yaş konserve kedi mamalarına alıştırılması önemlidir.

Yavru Kedi Yaş Mama

Obez kedilerin zayıflatılmasında Light kuru mamalar kadar normal yaş mamalar ile beslemede önemli ve kontrollü çabuk zayıflamayı sağlayan bir yöntemdir, görünüşte fazla yiyor gibi olsa da yediğinin önemli bir kısmı su olduğu için kediler tarafından daha iyi metabolize edilmektedir. Kedinizin yaş mama yeme alışkanlığı yoksa; yavaş yavaş ve azar azar yaş mama verin. Aksi halde sindirim sistemi bozulur ya da hiç yemez.