arama

Yavru kedi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yavru kedi

 

Günümüzde hemen hemen her evde en az bir yavru kedinin olduğunu görebiliyoruz. Ama ne yazık ki birçok kişi yavru kedi ne ile beslenir? Nasıl büyür? Bakımı nasıl olmalıdır? ve ne gibi püf noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyor. Küçükbaşlıklar altında inceleyelim isterseniz.

 

Yavru kedinin bakımı:

 

İlk defa yavru kedi sahibi olan kişinin yapması gereken en önemli şey yavru kedinin bakımıdır. Öncelikle, yavru kediler yabancı eve geldiğinde tuhaf davranması olağandır. Onlarda insan gibi psikolojileri ,duyguları vardır. Yeni bir yere alışma, eski evinden ayrılma gibi üzüntüleri olabilir ama bunları sizinle aşacağını da unutmayalım, ne kadar çok sevgi gösterirseniz o kadar sevecen dönüt alacağınıza eminim. Hemen yeni arkadaşlarla tanıştırmaya istekli olmayın, bırakın kendileri keşfetsinler, yeni alanı yeni arkadaşlarını. Ve şunu da unutmayalım, o küçücük vücutlarına zarar vermemeleri için etrafındaki kemirilebilecek her hangi bir şeyleri ortaya bırakmamakla yavru kedinizi bazı zararlardan korumuş olursunuz. Bütün kediler temizliğe önem veren hayvanlardır, tuvalet ihtiyaçlarını küçük bir kaba yapması gerektiğini de bilirler.

 

Yavru kedi bakımından sonra ise en önemli ihtiyacı olan beslenmesi:

 

Yavru kedinin gelişim dönemi olduğu için en faydalı ve vitamin, mineral bakımından zengin olan mamaya ihtiyaçları vardır. Bu yüzdendir ki mama seçiminde büyük titizlik içerisinde olmalısınız. Vitamini ve minerali zengin özel yavru kedi mamaları kullanmalısınız. Eğer çok küçük, anne sütüne ihtiyacı olan bir yavru kedi besliyorsanız, inek sütü vermeyi düşünmeyin. Çünkü inek sütü yavru kedinin ishaline üstelik ölüm ile de sonuçlanabilir. Günde, yavru kedinizi 8-12 haftalık ise 4 kez, 3-6 aylık ise 3 kez, 6 aylıktan sonra ise 2 kez beslenmelidir. Konserve mamaları kuru mamalarla karıştırılarak verilmesi daha uygun ve faydalı olacaktır. Eğer mamasını yiyemiyorsa, ufaklığı zorlamak yerine mamayı atmalısınız. Her zaman, mamaların yanında ise yavru kedinin ulaşabileceği temiz su bulunmalıdır.

 

 

 

 

Peki, yavru kedi mamalarının içeriği nelerdir:

 

Öncelikle kedi mamalarında neyin olmaması gerektiğinden bahsedelim. Bütün mamalarda mısır, mısır glüteni, soya, buğday, arpa küspesi gibi tahıllar olmaması gerekiyor, çünkü bu maddeler kedileri alerji yapabiliyor.iyi bir kedi mamasında bu maddeler kesinlikle olmaması gerekiyor bunlara dikkat etmenizde fayda vardır. Eğer kediniz alerjik değilse de bu maddelerden özellikle kaçınmalısınız, beslenmesine katkı sağlamayacaktır. Yavru kedi maması tercihiniz arasında hiç tahıl olmamasını göz önüne alınız. Eğer daha ucuz mamalar tercihiniz olursa da düşük oranda tahıl içerenler olabilir. Mamalarda diğer bir püf nokta ise dengeli proteinli olmasıdır. Ne çok az, ne de çok fazla olan oranlardaki proteinli mamaları almamalısınız. İyi bir yavru kedi mamasının içerisinde kedilerimizin üretemedikleri ve dışarıdan almak zorunda olduğu taurin hayvansal proteini olmalıdır. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği ne kadar zenginse o kadar iyidir. Diğer nokta da omega 3 bulunmasına özen gösteriniz, düşük kalitedeki mamalar omega 6 ya sahiptirler. Üstelik doğal koruyucuyla korunuyor olması bir yavru kedi mamasının kalitesini gösterir.

 

Markalara bir göz atalım:

 

Marka sıralamasında ise en iyi kedi maması olarak bilinen Acana ve N&D olarak düşünüyorum.N&D markası tahıl bakımından düşük veya tahılsızdır. Eğer derseniz ki, daha ucuzu yok mu? En uygun etiket fiyatlarıyla Farmina Matiisse ve Visan Optima markalarıdır.

Yavru kedi

Kediler de tıpkı insanlar gibi her şeyi ile özen gösterilmesi gereken narin varlıklardır. Nasıl biz kendi yediklerimize dikkat ediyorsak onlara da dikkatli mamalar vermemiz gerekiyor. Bakımı beslenmesi ile en kolay bakılası yavru minik kedilerle mutlu zamanlar geçirmeniz dileğiyle.