arama

Yerli Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yerli Kedi Maması

Yerli Kedi Maması

Ülkemizde yerli kedi maması üretiliyor olsa da çok yakın bir zamana kadar kedi mamaları yurt dışından Türkiye’ye getirilerek satışa sunuluyordu. Türkiye’de yerli kedi maması üretilmesi konusunda Tarım Bakanlığı’nın bazı kurallarının ve ulaşım sorunlarının etkisi oldukça büyüktür. Gümrük vergileri, Tarım Bakanlığı’nın istediği tahlil ücretlerinin yüksek olması ve ulaşımın pahalı olması insanları yerli kedi maması üretimine teşvik etmiştir. 2010 yılında ülkede kedi maması üreten tek fabrika varken 2013 yılında yerli kedi maması üreten fabrika sayısı dört olmuştur. Bu sayı sonraki yıllarda da giderek artmıştır.

 

Yerli kedi maması fiyatları daha ucuzdur. Ancak kaliteleri pek çok kişi tarafından sürekli tartışılan bir konu haline gelmiştir. Ancak bu konuyu tartışmak hiç de gerekli değildir. Çünkü Türkiye’deki yerli kedi maması üretim tesisleri zaten dünya standartları çerçevesinde üretim yapmaktadır, rasyonlar yurt dışından satın alınmaktadır ve bu rasyonlara göre üretim gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yerli kedi mamalarında kullanılan ham madde daha kalitelidir. Diyet kedi mamaları ve birtakım kedi hastalıklarına uygun beslenmeyi sağlayan kedi mamaları büyük oranda hala Amerika ve Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor olsa da ilerleyen zamanlarda ülke olarak bu alanda da önemli adımlar atacağımıza inanılıyor.

 

Türkiye’nin ilk profesyonel kedi ve köpek maması üretici fabrikası olan Lesa, Amerika standartlarında üretim yapmaktadır. Bu firma kedi ve köpek mamaları pazarının %60’ına hakim durumdadır. Bunun yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve İran bu firmadan mama ithal etmiştir. Ancak Lesa’nın asıl hedefi iç pazardır. Ayrıca Lesa kurulduğunda Dünya’daki en modern üretim bantlarına sahip fabrikalardan biridir. Ham madde kalitesine bakıldığında neredeyse insan gıdası kalitesinde ham madde kullanıldığı görülmektedir. Çünkü kedi ve köpek mamaları ne hayvan yiyecekleri kadar kötü ne de insan gıdaları kadar yüksek kalitede olmalıdır. Ancak bu sektör Türkiye’de yenidir ve bu şekilde ara ürün bulmak ilk etapta pek kolay olmamıştır.

 

Kedi mamaları satın alırken asıl dikkat etmeniz gereken şey markalarından ya da yerli veya yabancı üretimi olmalarından ziyade protein içeriklerinin yüksek, yağ ve tahıl oranlarının az olması gerekliliğidir. Kediler yağlı mamaları daha çok sevseler de onlar için bu mamalar pek sağlıklı değildir. Fakat bunun yanında çok yüksek protein ve tuz içeren mamaların da kedilerde bazı sağlık sorunlarına neden olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca mamalar hakkında bilmeniz gereken diğer önemli hususlar; tavuklu mamaların bazı alerjilere sebep olabildiği, balıklı mamaların ise kedilerde tüy dökme gibi problemlere iyi gelip tüylerini güzelleştirdiğidir. Tavuklu mamaların alerjiye sebep olmasının başlıca nedenlerinden biri genellikle üzerlerinde bulunan meal by- product ibaresinden kaynaklanmaktadır.

Bu ibare mamanın gerçek tavuk etinden değil, tavuk yan ürünlerinden yani iç organlardan veya tavuk unundan imal edildiğini ifade etmektedir. Bu yüzden de bu tür mamalar kedilerde alerjilere sebebiyet verebilmektedir.

Yerli Kedi Maması

Türk malı yerli mamalar hakkında süregelen eleştiriler olsa da yerli kedi mamaları, kedilerin doğru ve dengeli beslenmeleri için yukarıda saydığımız özelliklerden çoğunu sağlamaktadır. Yerli mamalar hakkında yapılan eleştiriler genellikle; içlerinde ekmek olması, kokması, fazla dışkıya sebep olması ve ucuz olması yönündedir. Fakat bu eleştiri konusu olan özellikler ithal mamalarda da görülmektedir. Bu konuda yapabileceğiniz en doğru şey bir paket yerli kedi maması alıp denemenizdir. Böylece yerli kedi mamalarıyla ilgili önyargılarınızdan kurtulmuş olabilirsiniz. Yerli kedi mamaları kötü değildir ve buna ikna olmak için kedinize bir kez yerli mama vermeniz zaten kedinizde herhangi bir soruna sebep olmayacaktır.