arama

Yetişkin Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Yetişkin Kedi Maması

Hepimiz evlerimizdeki evcil hayvanlarımıza oldukça çok değer veririz. Çünkü onlar bizim emanetlerimizdir ve onlara bakmadığımız takdirde özgür bir hayvanı hayatından kopararak kendimize köle etmiş ve kendi zevkimiz için bir canlının hayatına müdahale etmiş oluruz. Bunun önüne geçmemiz için yapmamız gereken şey, onlara oldukça iyi bakmak adeta evimizin bir bireyi gibi görerek onlara çok fazla değer vermektir

 

Onlara değer verdiğimiz ölçüde onlar da bize değer verecekler ve daima sahiplerinden görmek istedikleri değer ve sevginin karşılığını fazlasıyla vereceklerdir.

 

Konumuzun aslına dönecek olursak, kedi beslenmesi ve bakımı her ne kadar kolay gözükse de oldukça zor bir iştir. Çünkü her canlı gibi kediler de hem kendilerine benzeyen hayvanlar gibi hem de insanlar gibi farklı dönemler geçirirler. Bu dönemler, onların psikolojik ve fizyolojik bir takım sıkıntılara sokar. İşte bu sıkıntı aşamasında kedimize ne kadar iyi davranır ve onu ne kadar gözetirsek kedimizin hem psikolojisinin hem de fizyolojisinin sağlıklı kalması o kadar önemli olur.

 

Yetişkin Kedi bakımı için önem gösterilmesi gereken temel hususlar şunlardır.

 

1 – Doğru mama seçimi

 

2 – Doğru temizlik ve eğitim

 

3 – Cinsel ve fiziksel problemlerinin çözümlenmesi

 

Bunları şu şekilde açalım, bir kedi için en önemli bakım aracı onu doğru şekilde beslemektir. Doğru mama seçimi bu açıdan çok önemlidir. Özellikle açık mama almak zorunda kaldığınızda çok dikkatli davranmalı, aldığınız mamaların farklı mamalarla karıştırılmamış olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmamasına son derece dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hiç istemediğiniz olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Doğru temizlik ise dikkat edilmesi gereken ikincil öneme sahip bir diğer unsurdur.

Eğer kedinizin bakım ve temizliğine dikkat etmezseniz, hem kendiniz hem de kediniz özellikle cilt ve tüylere bağlı bir takım sağlık problemleriyle karşılaşacaktır. Bu sebeple kediniz için kullandığınız şampuanlara son derece önem göstermelisiniz. Cinsel ve fiziksel problemleri de bunlar kadar önemli diğer husustur kedilerinize bu konuda gerekli özeni göstermelisiniz.

 

Ayrıca kedilerinizi tek bir mama çeşidine alıştırmamaya da son derece önem göstermeniz gerekmektedir. Çünkü aldığınız mamalar, gerek pahalı mamalar olsun gerekse ucuz veya açıkta satılan mamalar olsun kedilerinizin bu mamalara alışması, pahalı aldığınız takdirde devamlı pahalı mama almanız gereceğinden maddi açıdan çeşitli sıkıntılar yaşamanıza. Ucuz aldığınız takdirde pahalı mamalar dahi alsanız kediniz alışmış olduğu için ucuz mamaları istemesine ve sonunda ister istemez çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına yol açacaktır.

 

Yetişkin bir kedi elbette yavru kedilerden farklı mamalar isteyecektir. Bu sebeple gün içinde daha zinde tutabilecek vitamin ve minerali bol özellikle et ürünü olan mamalara ağırlık vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer aldığınız mamalarda yeterli vitamin bulunmuyorsa, ek olarak bu vitaminleri güvendiğiniz pet shoplardan alarak kendiniz ilave edebilirsiniz. Burada dile getirmemiz gerekendir. Bir diğer unsurda yalnızca kendi yetişkin kedilerimiz değil sokaklarda oldukça zor durumda yaşayan diğer yetişkin kedilerin beslenmesini de en az kendi kedimiz kadar önem vermemiz çok doğru olur. Kendi kedimizin yemediği, alışık olmadığıdır. Mamaları en azından sokaktaki kedileri vermemiz veya açık olarak mama alıp sokaktaki kedilere dağıtmamız oldukça doğru bir davranış olacaktır. En kötü ihtimalle bu mamaların açacağı sağlık sorunları onların sokaklarda aç kalmasından daha avantajlıdır.

Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kediniz beslenme dikkat gereken dönemler ise cinsel açıdan çok fazla isteğinin bulunduğu dönemler,dişi kediler için hamilelik ve doğum sonrası dönem ki bu dönemde veterinerinizden veya güvendiğiniz shoptan yardım alarak besinler sunmanız oldukça önemlidir.